Alternatywne źródła energii

Alternatywne źródła energii

Samochody stosowane są od wielu już lat, a od czasu gdy Ford rozpoczął pierwszą w historii seryjną produkcję samochodów, stały się one w zasadzie normalnym środkiem lokomocji, z którego korzysta się do dziś. Początkowo nie zwracano nazbyt wielkiej uwagi na to w jaki sposób dokładnie napędzane będą samochody.

Wynalezienie nowocześniejszych silników sprawił, że samochody mogły być coraz szybsze ale i tak przeważnie napędzane były na benzynę oraz oczywiście olej napędowy. W tej kwestii nic nie zmieniało się od lat, a w krajach, w których paliwo było tanie, tak jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, tworzono coraz większe samochody z coraz to większymi silnikami.

Używane samochody

Dopiero niedawno jednak wiele osób uświadomiło sobie problemy wynikające z użytkowania nie ekonomicznych pojazdów, które zużywać mogły bardzo wiele paliwa. Takie pojazdy obecnie nie są już w zasadzie stosowane, ich miejsce zajmują bardziej oszczędne konstrukcje. Konstruktorzy starają się znaleźć inne metody, za pomocą których możliwe byłoby napędzanie silników. Po pierwsze jest to oczywiście LPG. Samochody z takim napędem są w wielu przypadkach nawet dwukrotnie tańsze w utrzymaniu, od standardowych samochodów, w przypadku których stosuje się benzynę, czy też olej napędowy. Pojawiały się jednak o wiele bardziej śmiałe konstrukcje, jak na przykład samochody na wodę, czy też samochody elektryczne w Polsce.

Napęd na wodę

Powstały co prawda konstrukcje, w przypadku których do jazdy wystarczy tylko i wyłącznie woda, ale nie nadają się one jeszcze do zastosowania w użytkowanych na co dzień samochodach, i nie ma pewności czy kiedykolwiek samochody będą mogły być napędzane właśnie w taki sposób. Natomiast pojazdy elektryczne w bardzo różnej formie powoli wkraczają na rynek motoryzacyjny. Powszechnie stosowane są silniki elektryczne do samochodów które są tak zwanymi silnikami hybrydowymi. Oznacza to że w dużej części samochód porusza się właśnie dzięki energii elektrycznej, która jest wytwarzana podczas jazdy. Udoskonalenie tego systemu doprowadzić może do stworzenia samochodów, w przypadku których koszty benzyny będą po prostu znikome. Istnieją też samochody elektryczne w których wykorzystuje się tylko silniki elektryczne.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz