Jak bezpiecznie stosować środki na przeziębienie z apteki?

Jak bezpiecznie stosować środki na przeziębienie z apteki?

W aptekach jest dzisiaj mnóstwo środków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, syropów na kaszel, kropli na katar i preparatów na przeziębienie. Większość z nich to preparaty sprzedawane bez recepty. Nie oznacza to jednak, że nie mogą nam zaszkodzić. Jak je zażywać, aby nam pomogły, a nie zaszkodziły?

Leki przeciwgorączkowe

W ich składzie najczęściej jest jedna z dwóch substancji czynnych: ibuprofen (np. Ibuprom, Nurofen, Ibufen) lub paracetamol (np. Apap, Panadol). Są też preparaty z kwasem acetylosalicylowym (np. Upsarin). Działanie tych środków jest bardzo podobne. Nie łykajmy wielu dawek leku, poczekajmy aż zacznie działać pierwsza. Nadużywanie leków może prowadzić na przykład do uszkodzenia śluzówki żołądka czy zaburzeń pracy serca. Warto też wiedzieć, że nie można ze sobą łączyć leków należących do tej samej grupy. Nie możemy zażywać jednocześnie na przykład Polopiryny i Nurofenu. Leki te należą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Syropy na kaszel

Bardzo często zapominamy, aby kupić syrop dostosowany do rodzaju kaszlu, który nas męczy. Inny  syrop przeznaczony jest do łagodzenia kaszlu suchego, a inny – mokrego. Musimy pamiętać, że nie można jednocześnie przyjmować syropów przeciwkaszlowych i wykrztuśnych. Tych pierwszych musimy unikać także wtedy, gdy dokucza nam mokry kaszel. Syropy na kaszel mokry (wykrztuśne) stosujemy w ciągu dnia. Ostatnią dawkę pijemy o godzinie 17.00. Nie stosujemy syropów na kaszel mokry jednocześnie z preparatami wapnia.

Preparaty na katar

Substancje czynne, które zawierają preparaty na katar mają podobne działanie: obkurczają naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, w efekcie go udrażniają. Preparatów tych nie możemy stosować zbyt długo. Skutkiem zbyt częstego i zbyt długiego stosowania preparatów na katar może być uszkodzenie nabłonka, który pokrywa błony śluzowe nosa. W efekcie może rozwinąć się trudny do wyleczenia polekowy nieżyt nosa. Inne niepożądane skutki nadużywania preparatów na katar to bóle głowy, wzrost ciśnienie krwi.

Dodaj komentarz