Blachodachówka - zalety i niedociągnięcia

Blachodachówka – zalety i niedociągnięcia

Duża popularność blachodachówek jako pokrycia dachowego sprawia, że nad inwestycją w nie zastanawiają się również osoby wierne dotychczas klasycznym dachówkom. Nim jednak zaczniemy analizować kolejne rodzaje blachodachówek, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jakie są ich zalety i ewentualne niedociągnięcia.

Zalety blachodachówki

Blachodachówka ma wiele zalet. Nie sposób jednak nie zauważyć, że dla wielu kupujących kluczowe znaczenie ma to, że nie jest droga. Tak budowa, jak i remonty dachu, to przedsięwzięcia, które generują spore koszty. Każda okazja do ich obniżenia jest więc przyjmowana przez inwestorów z entuzjazmem. Warto docenić jednak i to, że samo układanie pokryć dachowych wykonanych z blachy nie jest czynnością skomplikowaną. Osoby mające już pewne doświadczenie w tym zakresie same powinny sobie z tym poradzić, a i konieczność zatrudnienia profesjonalnej ekipy zwykle nie generuje dużych kosztów.

Blachodachówki są też postrzegane jako rozwiązania uniwersalne. Można je wykorzystać w dachu praktycznie każdego typu, co nie zawsze jest możliwe w przypadku klasycznych dachówek. Wynika to przede wszystkim z jej niewielkiego ciężaru sprawiającego, że sprawdza się znakomicie nawet na lekkiej więźbie dachowej. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że konserwacja tego pokrycia dachowego nie jest skomplikowana. Często ogranicza się do mycia blachy i jej okresowego malowania.

Minusy, które warto znać

Osoby, które nie mają najlepszych doświadczeń z blachodachówkami zwracają uwagę przede wszystkim na to, że mamy do czynienia z materiałem niezbyt trwałym. Sami producenci często przyznają, że po piętnastu-dwudziestu latach konieczny będzie remont dachu i wymiana pokrycia. Nie można jednak zapominać o tym, że w dużej mierze jest to uzależnione od tego, z jakim rodzajem blachodachówki mamy do czynienia, już na etapie zakupu możemy więc zdecydować, czy sięgniemy po rozwiązanie bardziej, czy też mniej solidne. Decydując się na ten rodzaj pokrycia dachowego należy też liczyć się z ryzykiem dość wysokiego poziomu hałasu. Może być to szczególnie uciążliwe podczas deszczowych nocy.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz