Blachodachówki i ich specyfika

Blachodachówki i ich specyfika

Szukając idealnego pokrycia dachu coraz staranniej przyglądamy się blachodachówkom. Jakie są więc ich wady i zalety i czy rzeczywiście mamy w ich wypadku do czynienia z rozwiązaniami, które będą się sprawdzać bez względu na okoliczności?

Podstawy

Tym, co sprawia, że blachodachówka wyróżnia się na tle innych pokryć dachowych jest przede wszystkim tłoczenie. Wizualnie przypomina więc klasyczna dachówkę ceramiczną, choć różni się nie tylko materiałem, z którego ją wykonano, ale również formą. Jest to przy tym rozwiązanie nie tylko tańsze, ale i znacznie lżejsze niż dachówki ceramiczne, co często zaliczane jest zresztą do jego największych zalet. Niestety, należy liczyć się i z tym, że blachodachówki będą mniej trwałe, będą przy tym znacznie gorzej tłumić hałasy.

Materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji blachodachówek jest blacha stalowa. Jest ona specjalnie profilowana i dwustronnie ocynkowana. Zwykle powleka się ją również przynajmniej kilkoma warstwami lakieru. Wspomniana już trwałość jest w jej przypadku jednym z najpoważniejszych mankamentów. Dobrze jest więc pamiętać, że wpływa na nią przede wszystkim grubość rdzenia stalowego, choć nie bez znaczenia jest również grubość i rodzaj zastosowanej powłoki. Rozwiązanie to, w celu jego wzmocnienia, może być też pokryte posypką – tak mineralna, jak i ceramiczną. Posypka zwykle jest zabezpieczana dodatkowo warstwą akrylową.

Jakie dachy pokrywa się blachodachówką?

Blachodachówki z pewnością zainteresują właścicieli dachów stromych. Nachylenie połaci misi wynosić 9 stopni (12 w przypadku blachodachówki z posypką), podczas gdy górna granica to aż 90 stopni. Ponieważ mamy do czynienia z małą wagą (5 kilogramów na metr kwadratowy), może trafiać także tam, gdzie więźba dachowa nie jest najmocniejsza, a więc choćby na dachy remontowane. Te nie muszą być wówczas wzmacniane, co w istotny sposób obniża koszty remontu. Za takim wykorzystaniem blachodachówek przemawia również to, że nie nasiąkają one wodą, a w związku z tym nawet pod wpływem intensywnych opadów nie zwiększają swojej masy.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz