Jakie błędy popełniamy przy leczeniu kataru i przeziębienia?

Jakie błędy popełniamy przy leczeniu kataru i przeziębienia?

Katar to obok bólu gardła i chrypki pierwszy objaw przeziębienia. Najczęściej pojawia się on przy infekcjach wywołanych przez wirusy.

Przy infekcjach wirusowych swędzi nas nos, kichamy, pojawia się wodnista wydzielina z nosa

Po kilku dniach wydzielina z nosa zmienia się, staje się bardziej gęsta i ropna. Z reguły wtedy pojawia się także tak zwany suchy kaszel. Jest to kaszel nieproduktywny, nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Niedrożny, zatkany nos utrudnia oddychanie. Jest to niekorzystne dla naszego zdrowia; gdy jesteśmy zdrowi, powietrze którym oddychamy zanim dotrze do oskrzeli i płuc jest oczyszczane, ogrzewane i nawilżane w jamie nosowej. Oddychając przez nos zmniejszamy więc ryzyko infekcji, przy katarze proces ten zostaje zaburzony, staramy się więc udrożnić nos. Najczęściej, gdy chcemy udrożnić nos sięgamy po krople. Działanie kropli na katar polega na tym, że obkurczają one błony śluzowe. Nie możemy ich jednak nadużywać, krople do nosa stosujemy tylko przez zalecany czas. Nadużywanie kropli może być przyczyną trudnego do wyleczenia kataru, a poza tym krople te mogą uzależniać. O wiele lepiej na zatkany nos jest stosować roztwór soli morskiej w sprayu. Nawilżanie nosa na pewno przyniesie nam ulgę. Ulgę przyniosą również inhalacje z olejków aromatycznych (sosnowy, eukaliptusowy) czy z ziół.

Przeziębienie jest najczęściej infekcją wywoływaną przez wirusy, nie można go więc zwalczać antybiotykiem

Antybiotyki zabijają bowiem nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale także te, które naturalnie żyją w przewodzie pokarmowym i są przyjazne dla organizmu. Prz y pierwszych objawach przeziębienia wiele osób zażywa uderzeniową dawkę aspiryny. Jest to błąd, gdyż zażyta w nadmiernej ilości może być przyczyną bólu żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego. Połknięcie podwójnej dawki nie sprawi, że lek zadziała bardziej skutecznie.

Przeziębienie najczęściej mija po 5-7 dniach. Jeżeli jednak nie mija, a gorączka się utrzymuje, konieczna jest wizyta u lekarza. Powikłaniem po przeziębieniu może być na przykład zapalenie oskrzeli.

Dodaj komentarz