Brak witaminy D3 – co to oznacza?

Brak witaminy D3 – co to oznacza?

Niedobory witaminy D3 są obecnie zjawiskiem powszechnym. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zmniejszona ilość przyswajalnych przez nas zdrowych tłuszczów pochodzenia rybnego oraz zmniejszona ekspozycja skóry na słońce. Na to wpływ ma zmiana stylu życia, coraz mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, a jeśli już wybierzemy się na „słoneczną kąpiel” w czasie wakacji, stosujemy kremy z wysokimi filtrami UV, które skutecznie hamują absorpcję niemal 95% witaminy.

Słabe wchłanianie i skutkujące tym niskie stężenie witaminy D3 w surowicy krwi ma też związek z wiekiem i wagą. U osób otyłych odnotowuje się sekwestrację, czyli zatrzymanie witaminy D w komórkach tłuszczowych. Ludzie starsi tracą zdolność syntezy tego związku chemicznego w organizmie. Na przeszkodzie swobodnego przyswajania witaminy D3 stoją też leki stosowane przy padaczce, retrowirusach, przeszczepie oraz glikokortykosteroidy. Nieodpowiednie wchłanianie D3 jest też skutkiem chorób: nieswoistych zapaleń jelit, choroby trzewnej, przewlekłej cholestazy, mukowiscydozy i zespołu krótkiego jelita.

Jak działa na organizm brak witaminy D3?

Przede wszystkim już przy niewielkich niedoborach witaminy odnotowuje się obniżenie sił mięśni szkieletowych. Mniejsze stężenia D3 w organizmie wiążą się również ze zwiększonym ryzykiem astmy, zachorowaniem na toczeń układowy, zespół antyfosfolipidowy, zespół Sjogrena, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, mieszaną chorobę tkanki łącznej, twardzinę układową czy łuszczycę.

Co jeszcze przeszkadza nam w syntezie witaminy D?

Brak witaminy D3 prowadzi również do częstszego występowania choroby wieńcowej, niewydolności serca, udaru i choroby obwodowej naczyń. Zwiększa też ryzyko pogorszenia się stanu osób chorych na stwardnienie rozsiane. U dzieci niedobór witaminy D3 prowadzi do krzywicy. Niedostateczna ilość witaminy D3 jest równoznaczna z osłabionym wchłanianiem wapnia i fosforu z układu pokarmowego, czego skutkiem jest zbyt słabe zmineralizowanie kości i ich zniekształcenie.

Więcej na stronie http://www.vitrumd3.pl/brak-niedobory-witaminy-d3

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz