Co to jest blog?

Co to jest blog?

Pojęcie to jeszcze kilka lat temu był całkowicie obce większości z nas. Równie mało było osób, które wiedziały, jaki jest jego cel. Dzisiaj liczba osób, którym pojęcie to nadal jest obce jest bardzo mała. Warto jednak wyjaśnić, czym jest blog i czemu ma on służyć.

Etymologia słowa

Słowo blog pochodzi z języka angielskiego. Zaczerpnięto je od angielskich słów „web log”. Jest on specyficzną stroną internetową, na której osoba prowadząca go zamieszcza swoje wpisy. Z reguły są one umieszczane w porządku chronologicznym. Wpisy te są bardzo różnorodne i tworzone samodzielnie przez autora bloga. Można go więc nazwać rodzajem pamiętnika. Dotychczas jednak pamiętniki były pisane ręcznie, z reguły też nie były one przez autora upubliczniane publicznie. Dzisiaj powstają one na komputerach, a ich autorzy dzielą się z ich treścią z innymi użytkownikami Internetu. Bardzo powszechnym zwyczajem jest umieszczanie na blogu wpisów innych użytkowników. Zadaniem autora bloga jest ich śledzenie i umieszczanie do nich komentarzy.

Osobiste pamiętniki

Kiedy blogi zaczęły pojawiać się po raz pierwszy, z reguły dotyczyły one spraw osobistych. Strony z blogami uważane więc były za strony domowe. Dzisiaj jednak nie jest to już tak jednoznaczne. Jest bowiem coraz więcej blogów o mniej osobistym charakterze. Pozwoliło to dokonać ich podziału na blogi mające wyłącznie charakter osobisty, jak też na blogi specjalistyczne. Na prowadzenie bloga decydują się dzisiaj już nie tylko osoby prywatne, ale także wiele firm. Dla firm prowadzenie bloga jest szansą dotarcia do większej ilości klientów.

Różne treści

W blogach ich autorzy zamieszczają bardzo różne treści. Są więc blogi, których głównym środkiem wyrazu jest tekst. W sieci te właśnie blogi są spotykane najczęściej. O wiele rzadziej prowadzone są fotoblogi, których treścią są zdjęcia, czy videoblogi składające się praktycznie wyłącznie z filmów. Na fotoblogach i videoblogach treść jest mniej istotna.

Więcej informacji na stronie http://performance360.pl/o-czym-pisac-bloga-jak-zaczac-zarabiac-na-blogu-w-programach-partnerskich/

Za pierwszego blogera w Polsce wiele osób uznaje Piotra Waglowskiego – prawnika, webmastera i publicystę. Sam Piotr Waglewski za blogera się nie uznaje.

Dodaj komentarz