Czemu wypadają włosy i co można przeciw temu zrobić?

Czemu wypadają włosy i co można przeciw temu zrobić?

Silne, grube i lśniące włosy to marzenie praktycznie każdej z nas. Niestety w większości przypadków piękne włosy nie zostają nam dane raz na zawsze. Codzienne aktywności, zanieczyszczenia czy złe nawyki żywieniowe powodują, że włosy stają się łamliwe, słabe i w konsekwencji wypadają.

Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy i zauważymy, że włosy wypadają nam w większych ilościach niż działo się dotychczas, to znak, że czas na preparaty przeciw wypadaniu włosów. Możemy je kupić w aptece lub w dobrych sklepach internetowych. Preparaty przeciw wypadaniu włosów np. Biotebal najczęściej bazują na naturalnych składnikach, które wzmacniają konstrukcje włosa, a jednocześnie odżywiają skórę głowy.

Żaden preparat jednak na dłuższą metę nam nie pomoże, jeśli nie zdefiniujemy powodu, dla którego zaczęliśmy tracić coraz więcej włosów. W tym celu najkorzystniej będzie zgłosić się do dermatologa, który zdefiniuje źródło problemu. Sama przyczyny może być bardzo poważna lub wręcz banalna. Może się okazać, że bezpośrednim powodem, dla którego tracimy włosy, jest po prostu stres. Czasami chodzi o choroby tarczycy lub wypadanie włosów jest konsekwencją zbyt małej ilości żelaza w naszym organizmie. Inne powody to zaburzenia funkcjonowania organizmu z powodu jakiejś poważnej choroby, zatrucie toksynami lub metalami ciężkimi, choroby zakaźne, toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy. Używanie leków wiążę się często z wypadaniem włosów, zwłaszcza jeśli chodzi o leki przeciwzakrzepowe, cytostatyczne, immunosupresyjne czy te stosowane w chorobach serca.

Powodem, dla którego włosy często wypadają, jest też oczywiście nieprawidłowa dieta. Najgroźniejszy jest tutaj niedobór cynku. Ten przyczynia się bowiem do prawidłowego wzrostu włosów, czyli odpowiada za prawidłową syntezę białek, w tym keratyny, czyli białka tworzącego włókna włosa. Niekorzystny jest także niedobór, jeśli chodzi o kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz witaminy D. Problemem są też braki tauryny, białka, żelaza, biotyny oraz innych ważnych minerałów. W tym przypadku rozwiązanie naszych problemów jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z porady dietetyka, który ułoży nam odpowiednią, zbilansowaną dietę ze szczególnym wskazaniem na poprawę kondycji włosów. Aby zintensyfikować wysiłki i wspomóc organizm w walce o zdrowe i piękne włosy, należy też zaprzestać palenia papierosów, unikać wystawiania głowy na promieniowanie UV, a także na działanie wiatru, piasku czy wahania wilgotności powietrza. Zły wpływ na włosy ma także słona woda, zimno, mróz oraz śnieg. Na pewien czas warto także zrezygnować z wysoko upiętych fryzur, które wymuszają silne ściąganie włosów, stosowania zbyt ciężkich kosmetyków modelujących w postaci lakierów czy też pianek oraz spania z włosami nawiniętymi na papiloty, oraz wałki. Nie wskazane jest także przesuszanie włosów suszarką czy farbowanie lub stosowanie trwałej fryzury.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz