Czym zajmują się domy aukcyjne?

Czym zajmują się domy aukcyjne?

Jedną z form sprzedaży publicznej jest licytacja. Bardzo często ta forma sprzedaży stosowana jest w przypadku dzieł sztuki. Zainteresowanie aukcjami, na których można kupić cenne i piękne przedmioty jest obecnie bardzo duże. W obrocie dziełami sztuki pośredniczy dom aukcyjny. Na całym świecie, także w Polsce, działa ogromna liczba domów aukcyjnych. Niektóre z nich mają bardzo długą historię.

Domy aukcyjne na świecie

W 1744 roku zaczął działać dom aukcyjny Sotheby´s. Jego założycielem był pracujący w Londynie księgarz Samuel Baker. Nazwa najstarszego domu aukcyjnego na świecie pochodzi od nazwiska jego siostrzeńca Johna Sotheby. Początkowo dom aukcyjny Sotheby zajmował się wyłącznie aukcjami manuskryptów i książek, z czasem jednak na aukcjach organizowanych przez niego kolekcjonerzy mogli kupić także inne dzieła sztuki. Swoje aukcje Sotheby organizuje nie tylko w Londynie, ale także w dziewięciu innych miastach. Jest wśród nich między innymi Paryż. W 2000 roku dom aukcyjny Sotheby umożliwił branie udział w aukcjach drogą online. W jego ślady szybko poszły inne domy aukcyjne. Są wśród nich także te z Polski. Tylko kilka lat młodszy jest inny londyński dom aukcyjny – Christie´. Został on założony w roku 1766.

Domy aukcyjne w Polsce

Także w Polsce działa kilkanaście domów aukcyjnych. Żaden z nich nie może pochwalić się tak długą historią jak londyńskie domy aukcyjne. Największe w chwili obecnej polskie domy aukcyjne powstały bowiem dopiero po 1989 roku. Do tego roku handel dziełami sztuki zarezerwowany był w naszym kraju tylko dla jednej firmy, Desy.

Co można kupić na aukcjach?

Domy aukcyjne wystawiają na sprzedaż nie tylko obrazy. Kolekcjonerzy mogą na nich kupić także rzeźby, książki, instrumenty muzyczne, biżuterię, osobiste przedmioty należące do słynnych postaci. Ceny, które osiągają niektóre z wystawionych na licytację przedmiotów mogą przeciętnego człowieka przyprawić o ból głowy. Na przykład w roku 2008 za jeden z obrazów Claude Moneta nabywca zapłacił ponad osiemdziesiąt milionów dolarów!

Sprawdź także:

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz