Na czym zarabia towarzystwo ubezpieczeniowe?

Na czym zarabia towarzystwo ubezpieczeniowe?

Towarzystwo ubezpieczeniowe to prywatna firma, która jak każdy podmiot tego typu jest nastawiony na osiąganie zysku. Obliczanie OC jest tutaj zatem uzależnione od tego, czy dla tej prywatnej firmy jesteśmy klientem ryzykownym, czy też bezpiecznym.

Towarzystwo ubezpieczeniowe zarabia na swoich klientach, czyli osobach, które podpisują umowę na ubezpieczenie. Jej wypełnienie wiążę się z koniecznością zapłacenia składki. Jeśli jeździmy bezszkodowo, to znaczy z naszej aktywności na drogach nie wynikają kolizje czy wypadki drogowe, to po roku, nasza składka może zostać zaksięgowana jako zysk. Towarzystwo zarobiło na nas i z pewnością chętnie podpiszę kolejną umowę na następny rok. Problem pojawia się, kiedy zaczynamy tworzyć problemy, w postaci powodowania wypadków drogowych. Wtedy ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacenia odszkodowania czy pokrycia szkód, jakie spowodowaliśmy w wyniku wypadku, który nastąpił z naszej winy. Jeżeli są one niewielkie i nie przekraczają wysokości wpłaconej przez nas składki, to jest to pół biedy i ubezpieczyciel nie zarobi na nas takiej ilości pieniędzy, jakiej się spodziewał. Dużo gorzej jest gdy, zniszczenia są tak duże, że powstaję konieczność wypłacenia odszkodowania na poziomie kilku tysięcy złotych. W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe właśnie straciło pieniądze.

Teoretycznie rozwiązanie jest bardzo proste

Wystarczy zażądać od klienta zapłaty takiej składki, aby w całości pokryła ona ewentualne szkody przez niego spowodowane. Jest to jednak niewykonalne. Przede wszystkim nie jesteśmy w stanie ocenić ewentualnych szkód, które spowoduje nasz klient. Po drugie, nikt nie zapłaci nam składki w takiej wysokości. System ten nie zadziała, bo inne towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo szybko okażą się konkurencyjne w zakresie ceny ubezpieczenia. Bardzo szybko okaże się zatem, że nie mamy od kogo czerpać naszych zysków. Jedynym rozwiązaniem pozostaję zatem ocena ryzyka i dostosowanie wysokości składki do zachowań naszego klienta. Następnie pozostaje nam liczyć, że ten w nadchodzącym roku jeździć będzie powoli oraz bezpiecznie.

Oblicz swoją składkę na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz