Czyszczenie uszu niemowlaka – co warto wiedzieć?

Czyszczenie uszu niemowlaka – co warto wiedzieć?

Opieka nad niemowlakami to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o ich odpowiednią pielęgnację. Jedną z kwestii, która między innymi spędza sen z powiek młodym rodzicom, jest czyszczenie uszu malucha. Na ten temat powstało już bardzo wiele mitów, które często nie mają wiele wspólnego z prawdą. Warto zatem zebrać w końcu wiarygodne informacje, które ostatecznie wyjaśnią nam jak czyścić uszy niemowlaków.

Czyszczenie uszu niemowlaka – jak często?

Pytając o radę bardziej doświadczone w macierzyństwie koleżanki, bardzo często można otrzymać od nich zupełnie sprzeczne opinie. Niektóre z nich powiedzą nam, że uszy malucha trzeba czyścić jak najczęściej, a najlepiej codziennie. Inne natomiast mogą nam doradzić, aby robić to możliwie jak najrzadziej, uznając, że zbyt częsta pielęgnacja może uszkodzić delikatne kanały słuchowe dziecka.

Prawda jak zwykle leży jednak gdzieś po środku. W przypadku niemowlaków, zupełnie wystarczające jest czyszczenie uszu malucha dwa razy w tygodniu. Woskowina jest nam potrzebna, gdyż zatrzymuje ona wszelkiego typu bakterie, wirusy i grzyby, które mogą powodować infekcje. Zbyt rzadkie jej usuwanie może jednak wywołać stan zapalny skóry, dlatego należy dbać o higienę uszu regularnie, ale w odpowiednich odstępach czasu.

Jak czyścić uszy niemowlaków?

Kolejne pytania jakie stawiają sobie młodzi rodzice to oczywiście sposób czyszczenia uszu dziecka. Najważniejsza zasada w tym przypadku to powstrzymanie się od używania patyczków kosmetycznych, które zamiast pomagać mogą wpychać zanieczyszczenia głęboko do kanałów słuchowych, szkodząc tym samym dziecku. Należy pamiętać, że tak jak w przypadku dorosłych, woskowina wraz z zanieczyszczeniami przesuwa się na zewnątrz kanału słuchowego, osadzając się na małżowinie usznej. Dlatego też, czyszcząc uszy malucha usuwamy wyłącznie widoczną w tym miejscu woskowinę.

Do pielęgnacji uszu niemowlaka warto wykorzystać również specjalne preparaty, na przykład w postaci aerozolu lub spreju. Są one bardzo łatwe w użyciu i często posiadają specjalnie wyprofilowane końcówki, które umożliwiają ich precyzyjną aplikację. Oczywiście wybierając taki produkt, zawsze powinniśmy się upewnić, iż jest on przeznaczony dla dzieci i bezpieczny dla nich.

Przeczytaj również: https://www.fonix.pl/higiena-uszu/jak-czyscic-uszy-niemowlakowi-wlasciwa-pielegnacja-i-jej-wplyw-na-zdrowie/

Dodaj komentarz