Dieta dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej

Została stworzona ponad 30 lat temu. Co pewien czas staje się na nowo popularna. Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej i jakie daje efekty?

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej jest oparta na warzywach i owocach – i to nie wszystkich

W efekcie jest to dieta bardzo chuda i niskokaloryczna. Jej głównym celem nie jest chudnięcie. Utrata kilogramów jest skutkiem ubocznym diety dr Dąbrowskiej. Dr Dąbrowska stworzyła tę dietę w celu przeciwdziałania chorobom lub wspomagania ich leczenia. Dieta to propozycja także dla osób, które chcą oczyścić organizm z toksyn i wzmocnić go. Na dietę dr Dąbrowskiej bardzo często decydują się osoby, które chcą na stałe wprowadzić do swojego jadłospisu więcej warzyw i owoców.

Dietę dr Ewy Dąbrowskiej można stosować od 10 do 40 dni. Długość diety zależy od naszej siły woli i kondycji. Jest ona oparta na warzywach nisko skrobiowych. Dozwolone są:

  • warzywa korzeniowe: marchewka, pietruszka, seler, buraki, rzepa, kalarepa, rzodkiew, chrzan;
  • warzywa cebulowe: czosnek, cebula, por;
  • liściaste: szpinak, jarmuż, seler naciowy, rzeżuch, natka, wszystkie gatunki sałat.

Przed przejściem na dietę dr Dąbrowskiej staramy się stopniowo ograniczać, a w końcu zupełnie wyeliminować:

  • dania słodzone, sztucznie barwione i aromatyzowane oraz wysoko przetworzone (np. białe pieczywo);
  • alkohol, mocną herbatę, colę i kawę;

W trakcie postu (szczególnie tego trwającego od 4 do 6 tygodni, może zacząć brakować magnezu i witaminy D

Warto je suplementować przed powrotem do normalnej diety. Warzywne menu można urozmaicić małym dodatkiem owoców o niskim indeksie glikemicznym. W czasie postu należy dużo pić. Najlepsze będą napary ziołowe lub woda. Można też (w ramach posiłków) sięgnąć po świeżo wyciskane soki lub zupy krem. Po zakończeniu kuracji na stałe warto wprowadzić krótkie, trwające 1-2 dni posty przypominające. Przed przystąpieniem do diety warto zrobić profilaktycznie badania. Wskazaniem do stosowania diety dr Dąbrowskiej są między innymi choroby autoimmunologiczne i endokrynologiczne.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie

Dodaj komentarz