Dla kogo kominek wolnostojący?

Dla kogo kominek wolnostojący?

Wielu osobom piec koza kojarzy się z siermiężną konstrukcją, która zazwyczaj spotykana była w zrujnowanych domach czy koszarach wojskowych. Tymczasem stosowana obecnie stylistyka oraz estetyka projektowania i wykonania takich urządzeń, powoduje, że można je zastosować praktycznie w każdej aranżacji architektonicznej, a kominek koza będzie wyglądać świetnie w każdym stylu.

Czym cechują się kozy?

Obecne produkowane kozy, w szczególności kozy AB (zobacz), nie tylko ogrzeją spore powierzchnie, ale także wprowadzą miły nastrój w mieszkaniu. A koszt ich zakupu, konserwacji, użytkowania i przede wszystkim ogrzewania nie jest wielki, a z pewnością mniejszy niż tradycyjnymi kominkami. Standardowa moc takiego piec może wynieść cztery lub nawet kilkanaście kilowatów. To wystarczająco dużo, żeby ogrzać na przykład dwustumetrową powierzchnię. Zasilanie zależy tu raczej od modelu. Najczęściej jest to drewno lub brykiem albo węgiel.

Dodatkową zaletą kozy jest to, że nie musimy tutaj szczególnie zmieniać całego mieszkania i dokonywać wielkich inwestycji, żeby ją zainstalować. Można ją wstawić niemal w dowolne miejsce w mieszkaniu. Efektowny wygląd i tworzona w domu atmosfera to cecha, którą najczęściej podkreślają zadowoleni użytkownicy. Przy czym idealnie nadaje się do niewielkich mieszkań, w których instalacja kominka jest niemożliwa, a w dodatku można ją przenosić, a więc na wypadek przeprowadzki, także zabrać ze sobą do nowego mieszkania. Olbrzymią zaletą jest szybkość jej rozpalania. O ile piec kaflowy rozgrzewa się nawet kilka godzin, to koza potrzebuje na to kilkunastu minut.

O czym należy pamiętać

Oczywiście koza nie jest urządzeniem, które może nam ogrzać całe mieszkanie. Nie po to została zaprojektowana i wyprodukowana. Jej zadaniem jest ogrzać jedno lub dwa pomieszczenia, lub ewentualnie stanowić dodatkowe źródło ciepła. Niestety urządzenie to wymaga także częstego kontrolowania w tym sensie, że musimy co jakiś czas dokładać tu do ognia, aby ten nie zgasł. Jednak mimo tych nielicznych wad, to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy z jakichś powodów nie mogą mieć pieca, a za to bardzo chcieliby spędzić czas przy żywym ogniu.

Dodaj komentarz