Dlaczego kochamy pizzę?

Dlaczego kochamy pizzę?

Pizza to potrawa, która wywodzi się z tradycyjnej kuchni włoskiej. Jest daniem kochanym przez wszystkich; dobrą pizzę można zjeść dzisiaj w najdalszym zakątku świata. Danie to kochają także Polacy. Osoby, które zechcą zjeść pizza Warszawa bez trudu znajdą w tym mieście mnóstwo pizzerii, w których serwowanych jest co najmniej kilka rodzajów pizzy.

Kilka słów o pizzy

Pizza to danie, którego ojczyzną jest położona na południowym krańcu włoskiego buta Kampania. Danie to było popularne w całym regionie, a szczególnie w jego stolicy, Neapolu. Z czasem to bardzo proste danie zaczęło być popularne w całych Włoszech. Wraz z włoskimi emigrantami przepisy na pizzę (w każdym regionie danie to przygotowywane jest trochę inaczej) trafiły do Stanów Zjednoczonych. W Ameryce bardzo szybko pizza znalazła uznanie bardzo wielu mieszkańców tego dużego kraju. Śmiało można powiedzieć, że wraz z dotarciem do USA rozpoczęła się międzynarodowa kariera pizzy.

Rodzaje pizzy, które można zamówić we włoskich i polskich pizzeriach

W każdym włoskim regionie pizza przygotowywana jest trochę inaczej. Pizza różni się w nich nie tylko dodatkami, ale także grubością ciasta. Na Sycylii można zjeść nie tylko pizzę na najgrubszym cieście, ale także prostokątną. Typowe dodatki używane do sycylijskiej pizzy to: fileciki anchois, intensywny w smaku ser (na przykład caciocavvalloy), cebula, zioła i oczywiście sos przygotowany z pachnących słońcem pomidorów. Jednym z najsłynniejszych nie tylko we Włoszech rodzajów pizzy jest Margherita. Po raz pierwszy danie to miała możliwość spróbować królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka. Składniki używane do przygotowania Margherity są bardzo proste. Na okrągłym placku układa się mozzarellę, pomidory i listki bazylii. Pizzę Margherita można zjeść w wielu polskich pizzeriach. Te najlepsze przygotowują ją używając oryginalnych włoskich składników: mozzarelli z mleka bawolic, pomidorów San Marzano, mąki typ 00 oraz bazylii. Oczywiście ciasto na pizzę formowane jest ręcznie, a przygotowana pizza wypiekana jest w piecach opalanych drewnem.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/

Dodaj komentarz