Jakie dodatki wybrać do pizzy?

Jakie dodatki wybrać do pizzy?

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań włoskich, które przeniknęło do kultury kulinarnej niemal wszystkich krajów na świecie. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie sytuację, iż w restauracji lub knajpce serwującej potrawy ze słonecznej Italii nie można zamówić klasycznej margherity, capriciosy, napoletany czy marinary.

Czym byłby świat bez apetycznego „placka z dodatkami”? I chociaż tradycyjna pizza jest bardzo minimalistyczna (co wynika z historii – początkowo była pożywieniem włoskich biedaków), to dzisiaj o jej smaku często decydują odpowiednie dodatki. Bo dobra pizza to treściwa pizza. Dąbrowa Górnicza zaprasza do pizzerii, które oferują komponowanie tego przysmaku z różnorodnych dodatków.

Mięsa i ryby

Wśród najbardziej popularnych składników pizzy można wymienić mięsa i ryby. W tym przypadku wiele zależy od indywidualnych upodobań, ale do pizzy najlepiej sprawdza się szynka (na przykład parmeńska), kurczak i wołowina. Natomiast najlepszym dodatkiem rybnym jest anchois, tuńczyk, śledź i wędzony łosoś. Nie wolno też zapominać o owocach morza, które nadają potrawie wysublimowany smak.

Warzywa i owoce

Prawdziwa pizza powinna zawierać warzywa – i to zarówno te świeże (między innymi ogórek, papryka, pomidory, cebula, brokuł bądź kalafior), jak i konserwowe (takie jak groszek, fasola i kukurydza). Dodatkowo warto pamiętać, iż do pizzy można też dodać oliwki, kapary lub suszone pomidory. To jednak nie wszystko. Równie dużą popularnością cieszą się dodatki w postaci owoców – kiwi, gruszek, bananów czy ananasów. W taki sposób powstaje hawajska pizza. Dąbrowa Górnicza zaprasza na jej różnorodne kompozycje.

Sery

Podstawą pizzy są na pewno sery – to tego typu dodatek, bez którego trudno sobie wyobrazić tradycyjną włoską potrawę. W tym przypadku wybór jest bardzo duży – z pizzą doskonale komponują się sery wędzone, żółte, pleśniowe oraz nieoceniona mozzarella.

Zioła

Charakterystyczny i niezwykle aromatyczny zapach pizzy powstaje dzięki zastosowaniu wielu ziół. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za wyrazisty smak potrawy. Różnorodne zioła (takie jak bazylia, oregano czy czosnek) niewątpliwie wzbogacą jej smak i zapach.

Pizza to nie tylko ciasto i podstawowe składniki. To także dodatki, które można komponować w zależności od indywidualnych upodobań i predyspozycji smakowych.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz