Gdy dokucza nam migrena

Gdy dokucza nam migrena

Migrena to bardzo silny ból głowy. Z reguły dotyka on tylko jedną stronę głowy i bardzo długo nie mija: atak może trwać od 4 godzin do nawet kilku dni. Pojawienie się bólu często poprzedzają charakterystyczne objawy, na przykład pulsujące mroczki, które utrudniają koncentrację i zaburzają widzenie. Jest to tak zwana aura. Czy ból migrenowy można pokonać? A jeśli tak, to jakie leki są najbardziej skuteczne?

Na samodzielne leczenie migreny można zdecydować się wyłącznie wtedy, gdy ból nie jest zbyt silny. Jeśli jednak głowa pęka od silnego, uporczywego, pulsującego bólu, konieczna jest wizyta u neurologa.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne: gdy bóle nie są silne

Jeśli ból nie jest zbyt silny, wielu osobom często pomaga łyknięcie środka przeciwbólowego dostępnego bez recepty. Najlepiej sprawdzają się preparaty należące do niesteroidowych leków przeciwzapalnych: aspiryna zawierająca kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. Leków tych nie można przyjmować łącznie. Niektórym osobom ulgę przynosi zażycie tabletki paracetamolu. Są osoby, którym leki te zażyte pojedynczo nie pomagają. Wtedy mogą one sięgnąć po leki, w których połączono dwie różne substancje o działaniu przeciwbólowym. Warto wiedzieć o tym, że preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych mogą okazać się bardziej skuteczne, gdy zostaną zażyte na początku ataku, a w przypadku migreny z aurą, natychmiast po wystąpieniu objawów. Na początku ataku pomocne mogą być nie tylko tabletki przeciwbólowe. W przypadku, gdy migrenie towarzyszą wymioty można wybrać preparat w czopkach lub przeciwbólowe plastry na migrenę. Są ona one nasączone olejkami eterycznymi (melisowym, rozmarynowym, miętowym) oraz wyciągami roślinnymi. Plastry przeciwmigrenowe mogą powstrzymać narastanie bólu; działają skutecznie przez 12 godzin.

Na silne bóle

W walce z silnymi atakami migreny stosowane są dzisiaj bardzo silnie działające tryptany. Są to leki dostępne wyłącznie na receptę. Pomagają większości osób, u których neurolodzy rozpoznali migrenę.

Dodaj komentarz