Domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie

Przeziębienie to schorzenie wirusowe. Bardzo łatwo jest się nim zarazić, bo szerzy się drogą kropelkową. Infekcja ta rozwija się stosunkowo wolno. Zaczyna się od złego samopoczucia, kręcenia w nosie i drapania w gardle. Potem dołącza osłabienie, katar, kaszel i gorączka. Wtedy przez kilka dni powinniśmy zostać w domu. Jeśli infekcja przebiega łagodnie, nie musimy korzystać z pomocy lekarza – wystarczy, gdy zastosujemy domowe sposoby.

Na kaszel

Jest męczący, ale pożyteczny. Pomaga w oczyszczeniu dróg oddechowych z wydzieliny i wirusów. Na początku jest suchy, później jest mokry. To właśnie ten drugi kaszel jest pożyteczny. Przy kaszlu suchym musimy stosować środki nawilżające, a dopiero przy kaszlu mokrym te, które rozrzedzają wydzielinę w oskrzelach. Na kaszel pomagają między innymi inhalacje. Do miski wsypujemy po łyżce szałwii lub rumianku (lub tylko 2 łyżki szałwii) i zalewamy wrzątkiem. Gdy para unosząca się znad miski nie będzie już bardzo gorąca, pochylamy się nad nią, nakrywamy głowę razem z tułowiem ręcznikiem i przez 10 minut wdychamy parę. Taką inhalację możemy możemy przeprowadzić nawet 3 razy dziennie zarówno wtedy, gdy dokucza nam suchy, jak i mokry kaszel. Uwaga! Gdy mamy alergię lub astmę nie używamy do inhalacji ziół lub olejków eterycznych bo mogą wywołać atak duszności.

Na katar

Jest kilka sposobów na jego złagodzenie i ułatwienie sobie oddychania. Pomogą nam na przykład inhalacje z majeranku. Do miski wsypujemy łyżkę majeranku, zalewamy litrem wrzątku i dodajemy łyżeczkę sody. Pochylamy się nad naczyniem, nakrywamy głowę ręcznikiem i kilka minut wdychamy parę nosem, wydychamy ustami. Inhalację robimy 2-3 razy dziennie. Gdy katar dopiero będzie się zaczynał (świadczy o tym uporczywe swędzenie nosa) pomoże płukanie nosa zimną wodą. W zagłębienie dłoni nalewamy wodę, wciągamy ją kilka razy do nosa i delikatnie wydmuchujemy w chusteczkę.

Przeziębienie jest infekcją wywoływaną przez wirusy. Objawy całkowicie ustępują po dwóch tygodniach. W leczeniu skuteczne są domowe sposoby.

Dodaj komentarz