Energia ze słońca

Energia ze słońca

Odnawialne źródła energii mają ogromne znaczenie dla każdego domu. Potencjał energii słonecznej dopiero zaczyna być wykorzystywany do budowy prywatnych mieszkań, ale takie systemy stopniowo zyskują na znaczeniu.

Jak to działa?

Podstawą działania takich układów jest fizyczna zasada efektu fotoelektrycznego: elektron znajdujący się w paśmie walencyjnym materiału półprzewodnikowego przechodzi w pasmo przewodnictwa dzięki energii uwalnianej podczas pochłaniania fotonu pochodzącego ze słońca. Oznacza to, że energia światła słonecznego jest przekształcana w energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne składają się z następujących podstawowych elementów:

– Komórka jest główną częścią systemu. Kilka ogniw jest połączonych w moduł, z którego składa się panel fotowoltaiczny.

– Falownik – przetwarza prąd stały generowany przez ogniwa na prąd przemienny.

– Rozdzielnice i liczniki – pełnią funkcję kontrolno-pomiarową w systemie fotowoltaicznym.

Każdy panel słoneczny o powierzchni 1,2 – 1,8m2 wytwarza około 180-250 watów energii elektrycznej. Do wytworzenia 1 kW mocy potrzebne są co najmniej cztery panele słoneczne, które zajmą 5-7 m2. Aby obliczyć wymaganą liczbę takich modułów dla swojego domu, musisz wziąć pod uwagę planowane zużycie energii elektrycznej. Zrób tabelę – ile urządzeń elektrycznych i jakiej mocy będziesz używać w domu i zsumuj uzyskane liczby. W ten sposób będziesz mógł oszacować jaka instalacja fotowoltaiczna jest ci niezbędna.

Gdzie zainstalować?

Panele słoneczne montowane są do użytku domowego na dachach, dlatego planując zastosowanie takiego systemu, lepiej jest przewidzieć w projekcie budynku płaskie, otwarte konstrukcje dachowe. Optymalnym miejscem do montażu paneli słonecznych będzie południowa część dachu, jeśli jest on otwarty na słońce i nie zacienia się w ciągu dnia. Sensowne jest również umieszczenie dodatkowych paneli po innych stronach domu, aby zmaksymalizować odbiór energii słonecznej. Żywotność systemu fotowoltaicznego to kolejna korzyść wynikająca z wykorzystania go do produkcji energii. Takie moduły pracują około 25 lat, a pod koniec swojej eksploatacji są poddawane recyklingowi w produkcji wtórnej. Wydobywa się z nich szkło, aluminium i krzem, włączając w to podwójny cykl ekologiczny. Tak więc, oprócz światła słonecznego, ogniwa słoneczne służą po przetworzeniu jako surowiec do wytwarzania energii elektrycznej.

Tutaj znajdziesz informacje na temat kompletnych instalacji fotowoltaicznych https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kompletne-instalacje/.

Dodaj komentarz