Garść informacji o ubezpieczeniach samochodowych

Garść informacji o ubezpieczeniach samochodowych

Ubezpieczenia komunikacyjne kupujemy najczęściej. Wśród nich jest zarówno ubezpieczenie, które koniecznie trzeba kupić, jak i ubezpieczenia dobrowolne, których nie trzeba posiadać. Do obowiązkowych ubezpieczeń przeznaczonych dla właścicieli samochodów należy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, do dobrowolnych należy między innymi Autocasco. Przyjrzyjmy się trochę tym rodzajom ubezpieczeń.

 

Ubezpieczenie OC

Muszą je posiadać nie tylko właściciele samochodów, ale również innych pojazdów mechanicznych, które są dopuszczone do ruchu, czyli zostały zarejestrowane. Polisa OC, która zostanie wykupiona w towarzystwie ubezpieczeniowym działającym na terenie naszego kraju zapewnia posiadaczowi polisy ochronę zarówno w Polsce, jak i na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu. Są to: Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein. Wyjeżdżając do innych krajów Europy oraz między innymi do Turcji należy posiadać przy sobie Zieloną Kartę. Dokument ten wiele towarzystw ubezpieczeniowych dołącza bezpłatnie do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ceny polisy bardzo mocno podrożały jakiś czas temu, mniej za polisę zapłacą osoby, które mogą poszczycić się bezszkodową jazdą. Z kolei ze zwyżką składki muszą liczyć się ci kierowcy, którzy prawo jazdy mają od niedawna. Zakres ubezpieczenia OC u każdego ubezpieczyciela jest identyczny – nie musimy więc zbyt starannie go wybierać.

 

Ubezpieczenie Autocasco

To najbardziej popularne spośród dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. W przypadku ubezpieczenia Autocasco zakres ubezpieczenia można bez problemów dopasować do własnych potrzeb. Standardowa polisa AC powinna zapewniać wzięcie przez towarzystwo ubezpieczeniowe finansowej odpowiedzialności w następujących sytuacjach:

  • kradzież lub uszkodzenie samochodu lub elementów jego wyposażenia;
  • uszkodzenie samochodu na skutek wypadku lub kolizji;
  • uszkodzenia samochodu przez czynniki atmosferyczne, na przykład opady gradu bądź ulewnego deszczu.

Zakres ochrony można rozszerzyć.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz