Główne objawy niedoboru witaminy D

Główne objawy niedoboru witaminy D

Według szacunków niedobór witaminy D dotyczy aż  90% polskiego społeczeństwa. Wraz z nim rośnie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, depresję, a nawet raka np. piersi lub prostaty.

 

W Polsce niedobór tej witaminy występuje przede wszystkim u dzieci i osób w podeszłym wieku. W grupie podwyższonego ryzyka są także ludzie zmagający się z problemem otyłości (witamina gromadzi się wprawdzie w tkance tłuszczowej, ale organizm jej nie wykorzystuje) oraz osoby posiadające ciemną karnację skóry.

 Co jest źródłem witaminy D?

Podstawowym źródłem witaminy D jest światło słoneczne – generuje ją w aż w 90%. Położenie geograficzne i klimat panujące w Polsce powoduje jednak, że synteza skórna witaminy D zachodzi jedynie od początku kwietnia do września i to jedynie w dni słoneczne. Należy przebywać na słońcu minimum 15 minut i mieć odsłonięte ciało chociaż w 20%. Proces ten hamują m.in. filtry słoneczne oraz smog.

 W jakich produktach spożywczych występuje witamina D?

Witamina D występuje także w produktach spożywczych – tłustych rybach, mleku i żółtkach jaj. Dobrze zbilansowana dieta może zaspokoić około 20% zapotrzebowania organizmu.

 

Niedobór witaminy D objawy to przede wszystkim częste i nawracające infekcje. Układ odpornościowy staje się osłabiony, co sprzyja przeziębieniom, grypie, a także schorzeniom takim jak łuszczyca. Brak tej witaminy wpływa również w znacznym stopniu na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Mogą pojawić się niekontrolowane wybuchy agresji oraz pogorszenie ogólnego samopoczucia. Znacznie rośnie ryzyko zachorowania na depresję, wynika to z faktu, iż witamina D wpływa na serotoninę (hormon szczęścia).

 

Niedobór witaminy D objawia się również zaburzeniami snu, problemami z koncentracją i bólami głowy. Pojawia się uczucie ciągłego zmęczenia. Wynika to pośrednio ze zmniejszonej absorpcji wapnia w organizmie. Wiąże się z tym więc także większa podatność na złamania i kłopoty z zębami. Brak witaminy D powoduje wypadanie włosów, a w skrajnych przypadkach nawet problemy ze słuchem – struktura kosteczki ucha środkowego staje się porowata.

 

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz