Grzybica paznokci - jak sobie z tym radzić?

Grzybica paznokci – jak sobie z tym radzić?

Niestety problem z grzybicą paznokci dotyczy bardzo wielu osób, a co za tym idzie pojawia się pytanie jak jej uniknąć i jak radzić sobie z jej leczeniem (więcej szczegółów na https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/leczenie-grzybicy-paznokci/). Grzybica paznokci to przede wszystkim poważna sytuacja, w której dochodzi do zaatakowania płytki paznokciowej przez dematofity, niekiedy również przez drożdżaki albo pleśniowce.

Zakażenie może być związane z wieloma różnymi czynnikami. Między innymi będzie to kwestia noszenia złych butów i skarpet, które nie będą gwarantować odpowiedniej przewiewności. Trzeba bowiem pamiętać, że ciepło i wilgoć to czynniki, które będą idealne dla środowiska grzybów. Poza tym grzybica może być również wynikiem złej higieny, bardzo sucha skóra albo nadmierna potliwość stóp czy też słabo funkcjonujący układ odpornościowy. Do zakażenia może dojść również w przestrzeniach publicznych takich jak basen czy sauna. Grzybica bardzo często będzie atakować osoby, które są chore na cukrzyce, otyłość czy też zaburzenia hormonalne, albo mają problemy żołądkowo jelitowe.

Szybko rozpocznij leczenie

Jeśli płytka paznokciowa będzie zaatakowana przez grzybicę to zacznie zmieniać swoją barwę. Na brzegach paznokcia pojawiają się plamy, najpierw białe, potem żółte i brązowe. Paznokcie będą łatwo pękać, rozwarstwiają się i robią się grubsze. Płytka staje się zdeformowana, a pod jej powierzchnią będą się gromadzić się grzyby, które mogą powodować nieprzyjemny zapach stopy. Grzybica potem może szybko atakować kolejne paznokcie, towarzyszące jej objawy będą się nasilać i w efekcie będzie dochodziło do stanów zapalnych bólu i zaczerwienienia. Grzybica paznokci nie ustąpi samoistnie, dlatego jęsli zauważy się jakieś pierwsze niepokojące objawy należy udać się do podologa.

Samodzielnie nie pokona się grzybicy

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, żę grzybica paznokci nie jest do samodzielnego pokonania. Konieczna jest tutaj ingerencja ze strony specjalisty podologa, który zajmie się oczyszczeniem płytki paznokcia i będzie mógł wspierać jej rekonstrukcję. Z doświadczeń i zależeń podologi trzeba korzystać w zakresie stosowania konkretnych leków. Jednak oprócz tego konieczne będzie również usunięcie zmienionej części paznokcia, by ten wrócił do normalnego wyglądu.

Dodaj komentarz