Impregnacja betonu

Impregnacja betonu

Impregnat do betonu na zewnątrz to kluczowy specyfik, który służy do zabezpieczenia powierzchni betonowej przed działaniem wody oraz czynników atmosferycznych.

Aby impregnat do betonu na zewnątrz działał prawidłowo, musi być oczywiście dobrany do powierzchni, a także warunków, w jakich będzie ona się znajdować

Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie betonowej powierzchni przed działaniem wody. Inne impregnaty z kolei konserwują beton od wewnątrz, co powoduje, że znacznie wydłużają jego żywot. Środki tego typu mogą też służyć do estetycznego wzbogacenia betonu. Uzyskujemy wtedy dodatkowy połysk. Stosuje się wtedy tak zwane impregnaty koloryzujące, które czasami mylnie nazywane są farbami do betonu. Zakres barw w przypadku tych środków nie jest jednak zbyt szeroki. Najczęściej impregnaty koloryzujące występują w kilku podstawowych kolorach. Oprócz zalet estetycznych, środki te także zabezpieczają powierzchnie przed warunkami atmosferycznymi. Najczęściej stosuje się je do posadzki betonowej, a także, jeśli trzeba zabezpieczyć beton architektoniczny.

Osobną kategorią są impregnaty do powierzchni betonowych stosowanych na zewnątrz. Te bowiem mają szczególne właściwości. Zwiększają one znacznie odporność betonu na niskie temperatury. Jednocześnie zwiększa się też żywotność betonu i staję się on odporniejszy na działanie soli, kwasów, pigmentów, olejów, a także tłuszczów. Inną odmianą są też impregnaty chroniące przed korozją biologiczną. Tu z kolei główny nacisk kładzie się na zapobieżenie powstawaniu pleśni, grzybów i bakterii.

Sam impregnat nakłada się w sposób niezwykle prosty

Najczęściej wystarczy nałożyć jedną warstwę produktu. W zależności od jakości impregnatu zagwarantuje on ochronę na kilka lub nawet na kilkanaście lat. Musimy jednak pamiętać, że nie ma produktów wiecznych i także impregnowany beton straci kiedyś swoje właściwości. Dlatego po pewnym czasie powinniśmy przeprowadzić całą operację ponownie. Dzięki regularnej impregnacji znacząco zwiększymy wytrzymałość materiału, jak też poprawimy jego wygląd, mimo upływu czasu.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz