Instalacja fotowoltaiczna: czy to się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna: czy to się opłaca?

Rosnące ceny energii elektrycznej wytwarzanej w konwencjonalny sposób sprawiły, że zaczęto poszukiwać innych możliwości jej pozyskania. W wielu krajach świata już od kilkudziesięciu lat część energii elektrycznej produkowana jest w farmach wykorzystujących zjawisko fotowoltaiczne. W Polsce fotowoltaika dopiero zdobywa popularność. Instalacji fotowoltaicznych przybywa jednak w bardzo szybkim tempie.

Jakie zalety ma instalacja fotowoltaiczna?

Osoby, które zdecydują się na zainstalowanie w swoim domu instalacji fotowoltaicznej będą płacić zdecydowanie mniejsze rachunki za energię elektryczną. Dobrze dobrana moc instalacji fotowoltaicznej sprawi, że rachunki te będą bardzo niskie. Fotowoltaika ma jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę: produkowana przez instalację fotowoltaiczną energia jest czysta. Do wytworzenia energii elektrycznej nie potrzeby spalania żadnych paliw. Nie powstają więc żadne odpady, które wymagać będą utylizacji; to dlatego energia elektryczna pozyskiwana ze słońca została nazwana zieloną energią. Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa. W trakcie eksploatacji instalacja fotowoltaiczna, która została poprawnie wykonana nie wymaga w zasadzie żadnych prac. Przez wiele lat jej wydajność utrzyma się na tym samym, wysokim poziomie.

Czy fotowoltaika ma jakieś wady?

Nie ma rzeczy czy rozwiązań technologicznych, które nie byłyby pozbawione wad. Fotowoltaika również nie jest ich pozbawiona. Największą wadą jest koszt zbudowania instalacji fotowoltaicznej. Wprawdzie w porównaniu z cenami sprzed kilku lat jest on znacznie niższy, wciąż jednak dla wielu osób jest zbyt wysoki. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o przyznanie dotacji. Dzięki systemom dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne może sobie pozwolić więcej osób.

Fotowoltaika ma wiele zalet, ma także wady. Wad jest jednak niewiele, w zasadzie jest nią jedna: wysoka cena. Instalacje fotowoltaiczne systematycznie jednak tanieją, do tego dochodzą różne możliwości dofinansowania. Jest to więc rozwiązanie, którego popularność stale rośnie.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz