Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej?

Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej?

Trudno wyobrazić sobie w tej chwili zakupy bez karty kredytowej. Karta kredytowa to przede wszystkim ogromne ułatwienie ale należy uważać by nie stała się utrapieniem. Warto przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z kart kredytowych, płatniczych i debetowych by uniknąć narażania się na kradzież danych, karty i środków. Szczególnie należy ostrożnie posługiwać się kartami kredytowymi na których limity są często wyższe niż zwykłych kartach debetowych.

Limit karty kredytowej

Co zrobić by bezpiecznie korzystać z karty? Jednym ze sposobów jest najprostsze ustawienie limitu. Większość banków pozwala swobodnie definiować limity wypłat i transakcji i zmieniać je w razie potrzeby. Potencjalny złodziej nie zależnie czy realny, który przejmie kartę z PIN-em czy też cyberprzestępca nie będzie mógł wykonać transakcji wyższej niż pozwala limit.

Zasady bezpieczeństwa

Kolejną zasadą, która może wydać się banalna, a jednak łamanie jej często doprowadza do problemów to po prostu pilnowanie swojej karty. Co prawda pieniądze zgromadzone na karcie są bezpieczniejsze niż gotówka w portfelu przy zwykłej kradzieży jednak nie można zapominać, że nie stanowi to bariery dla transakcji internetowych. Złodziej może posłużyć się Twoją kartą ponieważ wszystkie informacje potrzebne do takiej transakcji znajdują się na niej. Od pewnego czasu banki zaczęły wprowadzać dodatkowe zabezpieczenia by unikać takich sytuacji. Kolejnym zagrożeniem jest moment płacenia. Nie pozwalaj by sprzedawca czy kelner odchodził gdziekolwiek z Twoją kartą. Musisz mieć ja cały czas w zasięgu wzroku. Żądaj w restauracji, żeby kelner podszedł do stolika z terminalem lub żebyś ty mógł w ostateczności podejść jeśli obsługa twierdzi, że nie posiada przenośnych terminali. Oglądaj też uważnie bankomaty. Zwykle nie przywiązujemy do tego wagi ale bardzo popularną metodą złodziei jest skimming. Polega to na zamontowaniu w miejscu gdzie wkładamy kartę specjalnej nakładki, która skanuje nasz „plastik”. Jeśli cokolwiek zaniepokoi Cię w wyglądzie bankomatu zrezygnuj z transakcji.

Więcej na https://www.santanderconsumer.pl/karty-kredytowe/karta-visa-comfort,2.html

Dodaj komentarz