Jak nie stracić na kredytach?

Jak nie stracić na kredytach?

Sprzęt gospodarstwa domowego czy RTV możemy kupić nie posiadając gotówki. Do wyboru mamy kilka możliwości zapłaty. Która z opcji będzie dla nas najbardziej korzystna?

 

Kredyt odnawialny

 

Jest dostępny dla osób, które mają stałe wpływy na konto. Jest to kredyt przypisany do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Kredyt odnawialny jest tańszy od kredytu gotówkowego. Wniosek o otwarcie kredytu odnawialnego składa się tylko raz. W przypadku, gdy zostanie on nam przyznany, gdy będziemy spłacać go w terminie, będzie odnawiał się sam. Nie będziemy musieli za każdym razem składać w banku nowego wniosku kredytowego, podpisywać nowej umowy i płacić prowizji. Do chwili, gdy na naszym koncie znajdują si środki, kredyt jest nieaktywny. Dostęp do środków w ramach limitu, który przyznał nam wcześniej bank dostajemy automatycznie dopiero wtedy, gdy chcemy zapłacić więcej niż wynosi saldo na naszym rachunku. Wszystkie wpływające na rachunek środki w pierwszej kolejności będą kierowane na spłatę zadłużenia. Zapłacimy tylko za ten okres, w którym korzystaliśmy z pieniędzy banku. Bank nie pobiera żadnych opłat tylko za to, że możemy pieniądze pożyczyć.

Karta kredytowa

 

Za zakupiony sprzęt RTV czy AGD możemy zapłacić kartą kredytową, pamiętajmy jednak, że aktualnie jest to bardzo drogi kredyt dostępny w działających w Polsce bankach. Korzystanie z karty kredytowej opłaca się tylko wtedy, gdy:

  • nie używamy karty do wypłacania gotówki z bankomatu. Za taką operację bank może naliczyć nam nawet 8 procent prowizji;
  • spłacamy całość zadłużenia w okresie bezodsetkowym, który wynosi od 26 do 54 dni. Po tym okresie powinniśmy spłacić przynajmniej część kredytu – za część niespłaconą bank nalicza odsetki wynoszące od 10 do nawet 19 procent.

Decydując się na kredyt w banku pamiętajmy, aby zapytać o wysokość RRSO. To wskaźnik, który pokazuje całkowity koszt kredytu, gdyż uwzględnia wszystkie opłaty. Zgodnie z prawem aktualnie nie powinniśmy płacić odsetek większych niż 12 procent w skali roku. Banki stosują jednak sztuczki, aby kredyt kosztował nas więcej.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz