Jakie leki na migrenę?

Jakie leki na migrenę?

Migrenowy ból najczęściej atakuje tylko jedną stronę głowy. Ból jest bardzo silny. Często towarzyszy mu nadwrażliwość na dźwięki i zapachu, światłowstręt, nudności, wymioty. Atak bólu może trwać kilka godzin lub kilka dni. Czy są skuteczne leki na migrenę?

 

Migrenę można dzisiaj leczyć skutecznie pod okiem neurologa. Do wyboru lekarz ma kilka metod terapii. Nie każda okazuje się równie skuteczna u wszystkich pacjentów.

Leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Zwykłe środki przeciwbólowe dostępne bez recepty można stosować, gdy atak migreny nie jest  zbyt silny. Można wtedy zażyć na przykład leki należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych: ibuprofen lub aspirynę. Ale uwaga! Leków tych nie można łączyć! Jeżeli migrenie towarzyszą wymioty, należy wybrać lek, który ma postać czopka; w przypadku wymiotów warto poprosić lekarza o receptę na środki przeciwwymiotne. Należy pamiętać o tym, aby lek przeciwbólowy zażyć od razu, gdy pojawia się tak zwana aura.

Leki przeciwmigrenowe

Są to leki dostępne wyłącznie na receptę. Obecnie najczęściej wykorzystywane są tak zwane tryptany. Są to nowoczesne leki, które szybko i skutecznie przerywają atak bólu. Tryptany znoszą także dodatkowe objawy towarzyszące migrenie.

Leki hormonalne

Stosowane są w leczeniu tak zwanej migreny menstruacyjnej, która dotyka wiele kobiet. Migrena menstruacyjna występuje tylko w pierwszych dniach miesiączki; skutecznym lekarstwem u części kobiet okazują się tabletki antykoncepcyjne.

Zastrzyki z botoksu

Toksyna botulinowa to nie tylko środek wykorzystywany do spłycania zmarszczek, ale także skuteczny lek na migrenę. Zdaniem naukowców popularny botoks zmniejsza przepływ pewnych impulsów, które odpowiadają za wywołanie ataku bólu. Do tego przypuszczalnie toksyna botulinowa na dłuższy czas hamuje wydzielani neuropeptydów, które powodują rozszerzanie i kurczenie się naczyń krwionośnych.

Ulgę w ataku migreny może przynieść herbatka z melisy, leżenie w cichym pokoju z zaciemnionymi oknami lub chłodny kompres przyłożony do czoła.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz