Karty kredytowe – kiedy są korzystne?

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu posiadanie karty kredytowej było oznaką zamożności. Dzisiaj banki oferują ten sposób finansowania każdemu klientowi (nawet tym, którzy nie posiadają konta osobistego), a posługiwanie się kartą podczas zakupów nikogo nie dziwi. Czy karta kredytowa w każdym przypadku jest jednak potrzebna? Komu i w jaki sposób może służyć? Jakie rodzaje kart mamy do dyspozycji?

Limity kredytowe

Z wyglądu karta kredytowa niczym nie różni się od zwykłej karty płatniczej. W odróżnieniu od niej zapewnia nam jednak szybki dostęp do gotówki nawet wtedy, kiedy nie posiadamy dostępnych środków finansowych na koncie czy w portfelu. Umożliwia to limit kredytowy, uzależniony głównie od wysokości naszego wynagrodzenia. Dzięki niemu mamy możliwość skorzystania z pieniędzy w każdym momencie we wszystkich miejscach świata, co pozwala na pokrycie kosztów nieoczekiwanych wydatków niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywamy. Karta kredytowa jest więc dobrym wyborem dla każdej osoby, która chce zapewnić sobie płynność finansową i dodatkowe środki na wypadek nieoczekiwanych sytuacji (np. podczas podróży). Warto pamiętać jednak, że wysokie oprocentowanie karty wyklucza w większości przypadków jej codzienne używanie – możemy mieć wtedy problem ze spłatą zużytych środków. Trzeba więc ustalić sobie taki limit kwoty, na jaki faktycznie nas stać – nie możemy wydać więcej, niż zarabiamy. Ze względu na wysokie oprocentowanie karta kredytowa nie zawsze okazuje się opłacalna dla osób o niskich dochodach. W takim przypadku warto poszukać innego produktu kredytowego, który zapewni nam dodatkowe finanse o niższym oprocentowaniu.

Swoboda zakupów

Jeśli mamy wystarczająco duże wynagrodzenie, możemy zdecydować się na jedną z trzech kart: srebrną, złotą lub platynową. Najbardziej rozpowszechniona jest pierwsza z nich, która może być udzielana nawet od 650 zł dochodu. Karta złota przeznaczona jest dla osób zarabiających od 4000 zł, zaś platynowa to produkt luksusowy, przeznaczony dla wymagających klientów. Każda z nich zapewnia swobodę zakupów, możliwość transakcji zbliżeniowych oraz zakupów online. Złota karta kredytowa może oferować ponadto atrakcyjne usługi dodatkowe, np. bezpłatne ubezpieczenie samochodowe assistance.

Dodaj komentarz