Co kraj to obyczaj, czyli pizza na świecie

Co kraj to obyczaj, czyli pizza na świecie

Pizza to potrawa znana na całym świecie – podają ją pizzerie, restauracje, knajpki i wszelkie inne lokale w niemal każdym zakątku świata. I chociaż najmocniej kojarzy się ze słoneczną Italią (co więcej – uznawana jest za tradycyjną włoską potrawę), to jednak w różnych krajach powstały jej różnorodne odmiany. Te najbardziej znane pochodzą z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Francji.

Włochy

Słoneczna Italia uznawana jest za ojczyznę pizzy. I to właśnie tu powstały te najbardziej znane jej rodzaje. Wśród włoskich placków znanych i uwielbianych na całym świecie można wymienić:

  • Margherita – to najpopularniejsza pizza na świecie, która charakteryzuje się cienkim ciastem oraz minimalną ilością dodatków w postaci sosu pomidorowego, sera mozzarella i świeżej bazylii
  • pizza neapolitańska – podobnie jak Margherita – nawiązuje do narodowych barw, a jej główne składniki to świeże pomidory, ser mozzarella di bufala, bazylia oraz odrobina oliwy z oliwek
  • pizza sycylijska – w przeciwieństwie do tych tradycyjnych – jest kwadratowa i przygotowywana na grubym cieście; jej obowiązkowym składnikiem są czarne oliwki i karczochy

Ciekawą odmianą tradycyjnej włoskiej potrawy jest pizza bianca, czyli biała pizza. Ten rodzaj placka jest bardzo popularny w Rzymie, a jego cechą charakterystyczną jest biały sos przygotowywany najczęściej na bazie mleka.

Stany Zjednoczone

Mieszkańcy Ameryki Północnej bardzo szybko odkryli, iż pizza to danie niezwykłe. Sporą zasługę mieli tu włoscy imigranci, którzy przenieśli na amerykańską ziemię swoje kulinarne upodobania. Jednak mieszkańcy Stanów Zjednoczonych bardzo szybko stworzyli swoje własne odmiany tej popularnej potrawy. Tutaj najpopularniejsza jest pizza nowojorska (odznaczająca się chrupiącym brzegiem oraz miękkim i elastycznym ciastem na środku placka) oraz pizza chicagowska (charakteryzująca się grubym ciastem, bardzo wysokimi brzegami oraz dużą ilością sosu pomidorowego).

Francja

Francuzi – jako mistrzowie sztuki kulinarnej – stworzyli własną odmianę pizzy. Tutaj przygotowuje się ją na kromkach chleba, które smaruje się sosem pomidorowym, a następnie uzupełnia dodatkami w postaci sera i wędlin.

Wszystkie wymienione wyżej rodzaje pizzy mają swoich zagorzałych zwolenników. W Polsce króluje włoska pizza. Gdańsk zaprasza na jej różnorodne odmiany – każdy znajdzie coś na miarę własnych upodobań kulinarnych.

Sprawdź menu na https://www.pizzadominium.pl/lokale/gdansk-galeria-baltycka

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz