Jak łagodzić objawy porodu?

Jak łagodzić objawy porodu?

Sposoby na radzenie sobie z bólem porodowym najogólniej podzielić można na niefarmakologiczne i farmakologiczne.

Środki niefarmakologiczne to na pewno masaż. Metoda ta jest szczególnie przydatna w pierwszej fazie porodu, czyli wówczas, gdy dostępność do lędźwiowej okolicy kręgosłupa jest zasadniczo dość swobodna (w drugiej fazie możliwość zastosowania masażu wiąże się z pozycją, w jakiej kobieta rodzi dziecko – najczęściej jest to pozycja półleżąca).

Łagodzimy dolegliwości masażem…

Wtedy też w oczekiwaniu na pełne rozwarcie mama może swobodnie chodzić lub odpoczywać, przyjmując dowolną pozycję przynoszącą jej ulgę. Wówczas w przypadku porodów rodzinnych mąż może wykorzystać umiejętności przeciwbólowego masażu kręgosłupa, jakie nabył w szkole rodzenia. Technika oddychania. Ma w założeniu prowadzić do wyciszenia i zrelaksowania organizmu. Podobnie jak masaż, przydatna w pierwszej fazie porodu (w drugiej fazie aktywne i świadome oddychanie jest nakierowane na wsparcie akcji porodowej). Rodząca koncentrując się na oddechu oddala myśl o bólu na dalszy plan oraz rozluźnia mięśnie, których nadmierne napięcie potęguje bodźce bólowe.

albo…impulsami

Jest to technika elektroterapii. Do odcinka lędźwiowego kręgosłupa przytwierdza się elektrody połączone przewodami z urządzeniem wytwarzającym prąd, impulsy elektryczne dochodzące poprzez skórę do nerwów hamują przekazywanie bodźców bólowych w tychże nerwach, przez co skurcze są odczuwalne, jako łagodniejsze. Metody niefarmakologiczne są oczywiście bardziej skuteczne w przypadku łagodzenia mniej nasilonych dolegliwości bólowych. W przypadku silnego odczuwania bólu konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznych. Niemniej jednak o ich zastosowaniu powinien zadecydować lekarz. Są to kwestie, które nie podlegają najmniejszym dyskusjom.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie

Dodaj komentarz