Laktacja – to wcale nie takie proste

Laktacja – to wcale nie takie proste

Choć w teorii każda kobieta, która urodzi dziecko powinna być zdolna do karmienia go własną piersią, w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Wiele kobiet zmaga się z problemami z laktacją i nie jest w stanie wykarmić pociechy „własnymi siłami”. Czy są sposoby, by pomóc naturze?

Czym jest tzw. herbatka na laktację?

Na rynku znaleźć można produkty reklamowane jako herbatki laktacyjne. Najczęściej są one mieszanką różnych ziół, np. anyżu, kminku czy kopru włoskiego. Laktacji sprzyjają również: rumianek, czarnuszka, melisa lub kozieradka. Nie tylko zwiększają laktację, ale także mogą zmieniać smak mleka. Właściwość ta sprawia, że maluch chętniej i dłużej ssie mleko. Herbatka na laktację nie może być jednak przyjmowana jak woda czy zwykła herbata. Nie powinno się z nią bowiem przesadzać. 2 – 3 takie herbatki dziennie powinny w zupełności wystarczyć i regularnie przyjmowane poprawić laktację.

Jak wybrać odpowiednią herbatkę dla mamy?

Choć na rynku znajdziemy mnóstwo tego typu produktów, warto dobrze przemyśleć wybór i sprawdzać z czym mamy do czynienia przed zakupem. Najlepiej zdecydować się na produkt w saszetkach lub formie sypkiej. Herbatki w granulkach mogą smakować nieco lepiej, ale zawierają spore ilości cukrów. Szkodzi to więc nie tylko sylwetce młodej mamy, ale również samemu maluchowi. Nie warto kierować się smakiem. Herbatki te z reguły nie smakują zbyt dobrze, choć oczywiście jest to kwestia gustu. Jednak chcąc poprawić laktację i zapewnić dziecku większe ilości matczynego pokarmu można zamiast pysznej, ale niekoniecznie zdrowej herbatki wybrać tę o nieco słabszym smaku, ale znacznie lepszym działaniu. Takie poświęcenie 2 razy każdego dnia na pewno jest warte swojej ceny. Warto zwrócić uwagę na zioła, z których jest wykonana herbatka oraz samą markę. Najlepiej wybierać zaufane produkty, które bazują na czystych ziołach.

Czy herbatka pobudzająca laktację jest w stanie pomóc każdej mamie? Niestety, jeśli mleka jest zdecydowanie za mało może ona nie być dobrym rozwiązaniem. Warto o zdanie zapytać swojego lekarza. Jest to w końcu mieszanka leczniczych ziół, a nie tylko zwykła herbata. Jej działanie nie ulega więc wątpliwości, jednak nasilenie wpływu na laktację może być inne u każdej kobiety.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie

Dodaj komentarz