Leasing – to warto wiedzieć

Leasing - to warto wiedzieć

Czy firma może wejść w posiadanie samochodu nawet, jeśli nie dysponuje jeszcze środkami finansowymi niezbędnymi do tego, aby dokonać jego zakupu? Choć może wydawać się to trudne, w rzeczywistości już od dawna mamy do czynienia z rozwiązaniem idealnie sprawdzającym się w takiej sytuacji. Jest nim leasing, warto więc dowiedzieć się, czym się on charakteryzuje.

Co to właściwie jest?

Leasing na samochód to rozwiązanie, które zawiera w sobie zarówno elementy charakterystyczne dla kredytu, jak i te, z którymi mamy do czynienia w przypadku dzierżawy. W praktyce oznacza to, że podmiot decydujący się na taką opcję może korzystać z samochodu jedynie na tych warunkach, które precyzyjnie określiła umowa leasingowa. Co więcej leasing samochodów nie oznacza wcale, że stają się one automatycznie własnością firmy. Tak długo, jak realizowana jest umowa, są one traktowane jako pojazdy udostępniane leasingobiorcy. Oczywiście, już po zakończeniu umowy pojawia się opcja wykupu leasingowanego auta. Kwota, jaką trzeba wtedy zapłacić jest znacznie niższa niż wartość rynkowa samochodu, a i tak decyzja o dalszym losie pojazdu zależy jedynie od dotychczasowego leasingobiorcy.  Warto pamiętać, że choć w firmach największa popularnością cieszy się leasing samochodowy, nie jest to jedyne rozwiązanie, z jakiego można skorzystać. Przedmiotem zainteresowania klienta mogą być praktycznie wszystkie sprzęty i nieruchomości niezbędne jego firmie. Nie każdy leasingodawca oferuje jednak wszystkie rodzaje leasingu, nie każdy też jest zainteresowany podpisaniem umowy ze wszystkimi potencjalnie zainteresowanymi przedsiębiorcami.

Rodzaje leasingu

Jeśli interesuje nas leasing na samochód, przeważnie możemy wybierać między leasingiem operacyjnym oraz finansowym. Ten pierwszy jest znacznie popularniejszy ze względu na korzyści prawno-podatkowe, jakie niesie za sobą, obie formy zasługują jednak na przeanalizowanie przed podjęciem ostatecznej decyzji. Warto pamiętać także o tym, że propozycje poszczególnych firm leasingowych także mogą w istotny sposób różnić się między sobą.

Dodaj komentarz