Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Infekcja w czasie ciąży to kłopot. Kobiety w ciąży nie mogą zażywać sporej grupy leków z uwagi na to, iż wywierają one negatywny wpływ na rozwój dziecka. Są jednak naturalne sposoby bezpieczne dla dziecka, które można stosować w czasie ciąży, aby pozbyć się kaszlu i kataru.

Na kaszel

Ulgę przyniesie płukanie gardła naparem przygotowanym z ziół, które działają antyseptycznie i bakteriobójczo. Takie działanie ma na przykład szałwia. Gardło można płukać naparem szałwii nawet kilka razy dziennie. Bezpieczny jest także domowy syrop z drobno posiekanej cebuli, którą należy zalać miodem. W czasie ciąży można pić syrop z prawoślazu lub babki lancetowatej. Nie wolno jednak stosować środków, które w swoim składzie mają guajakol i kodeinę. Gdy ataki kaszlu są bardzo męczące, konieczna jest wizyta u lekarza. Silne ataki kaszlu mogą być przyczyną skurczów macicy.

Na katar

Do menu warto włączyć cebulę i czosnek. Zawarte w nich fitoncydy działają jak antybiotyki. Do nosa można zakraplać roztwór soli morskiej. W zwalczaniu kataru pomoże także wąchanie cebuli oraz inhalacje. Można je zrobić dodając do szklanki wrzątku łyżeczkę sody oczyszczonej lub soli. Do miski czy szklanki z gorącą wodą można też dodać 3 krople olejku goździkowego. Kobiety w ciąży nie powinny stosować kropli, które obkurczają śluzówkę nosa. Krople te mogą negatywnie wpłynąć na dziecko.

Gorączka

Gdy temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza, można ją obniżyć biorąc chłodną kąpiel. Można pić także 2-3 razy dziennie napar z kwiatów lipy (łyżkę ziół należy zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić na 15 minut). Gorączkę kobiety w ciąży mogą też obniżyć zażywając preparat, który ma w składzie paracetamol. W czasie ciąży zakazane jest zażywanie preparatów, które zawierają kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen.

W czasie przeziębienie trzeba stosować lekkostrawną, pełnowartościową dietę oraz dużo pić, aby uzupełnić wodę utraconą razem z potem. Niezbędny jest także wypoczynek. Jeśli po 2 dniach choroba nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza.

Dodaj komentarz