Jakie leki na grzybicę paznokci?

Jakie leki na grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci to obok grzybicy stóp przypadłość, która występuje bardzo często. Oboma  rodzajami grzybicy można zarazić się wyjątkowo łatwo. W przypadku grzybicy paznokci najczęściej występuje ona na paznokciach stóp. Wyleczenie grzybicy paznokci nie będzie łatwe, nie można jednak zrezygnować z terapii, gdyż nieleczona grzybica paznokci stóp może zaatakować dłonie. W leczeniu grzybicy paznokci stosuje się leki miejscowe lub doustne.

Leki miejscowe

Leki o działaniu miejscowym mogą być stosowane zarówno w leczeniu grzybicy paznokci stóp, jak i dłoni. Leki miejscowe stosuje się tylko w przypadku, gdy choroba znajduje się w początkowym stadium. Terapia lekami miejscowymi nie zawsze pomaga. Stąd też rzadko dermatolodzy zalecają jedynie stosowanie leków miejscowych. Najczęściej są one zalecane jako uzupełnienie kuracji lekami doustnymi. W leczeniu grzybicy paznokci stosowany jest jeden z rodzajów leków:

  • cyklopiroks;
  • amorolfina;
  • Substancja ta bardzo często łączona jest z 40 procentowym roztworem mocznika.

Leki miejscowe mogą mieć postać bezbarwnego lakieru lub maści (bifonazol). Można je tylko u pacjentów, którzy nie są nadwrażliwi na żaden ze składników, które dany preparat zawiera. W zależności od tego jaki preparat zaleci nam lekarz, nanosimy je na paznokcie codziennie lub raz w tygodniu. Leki do stosowania miejscowego musimy stosować systematycznie; rozpoczynając kurację musimy uzbroić się w cierpliwość. Oprócz leków na grzybicę paznokci dostępnych tylko na receptę w aptekach sprzedawane są również preparaty nie wymagające posiadania recepty.

Leki doustne

Stosuje się je, gdy leki miejscowe są nieskuteczne oraz u osób, które zgłosiły się do lekarza z mocno zaawansowaną chorobą. Dzisiaj dermatolodzy mogą zapisać pacjentom leki przeciwgrzybicze, które wywołują mniej działań niepożądanych niż leki starszej generacji. Właściwy lek dobiera się między innymi do metody terapii. W terapii pulsowej stosowany jest itrakonazol, w terapii ciągłej terbinafinę lub flukonazol.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz