Leki na migrenowy ból głowy

Leki na migrenowy ból głowy

Według szacunkowych badań na migrenę cierpi około 20 procent dorosłych Polaków. W tej grupie zdecydowaną większość stanowią kobiety. W przypadku migreny ból jest bardzo silny. Atakuje głównie jedną stronę głowy i może trwać od kilku godzin (przynajmniej 4) do nawet 72 godzin. Jak postępować z migreną? Czy są leki, które poradzą sobie z tak silnym, uporczywym i długo nie ustającym bólem głowy?

Zwykłe leki przeciwbólowe

To leki, które osoby cierpiące na migrenę mogą zażywać na własną rękę. Leki te mogą okazać się skuteczne, gdy ból głowy nie jest jeszcze bardzo silny. Przy leczeniu migreny lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty ważne jest nie tylko to, jaki preparat zostanie zażyty, ale również to, czy chory sięgnie po niego w odpowiednim momencie. Po lek bez recepty najlepiej jest sięgnąć nie później, niż pojawi się aura. W takiej chwili należy sięgnąć po bezpieczną, maksymalną dawkę preparatu; można zażyć 1000 mg paracetamolu lub aspiryny albo 400 mg ibuprofenu. W przypadku, gdy pierwsza dawka nie pomogła, nie należy zażywać kolejnej. Substancja czynna, którą zawiera dany preparat po prostu w danym przypadku nie wykazuje działania przeciwbólowego. Należy również pamiętać o tym, że nie można zażywać jednocześnie aspiryny i ibuprofenu!

Leki przeciwmigrenowe

Są to leki, które można dostać tylko na receptę. Obecnie neurolodzy zalecają głównie preparaty należące do tak zwanych tryptanów. Są to leki działające bardzo silnie, ale skutecznie likwidujące u większości osób nie tylko ból, ale także objawy towarzyszące: nudności, wymioty, światłowstręt. Do tego w przeciwieństwie do leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty znoszą ból bez względu na to, czy zostaną zażyte zanim atak się rozwinie, czy w chwili gdy ból już jest silny.

Sposoby naturalne

W walce z bólem wielu osobom pomagają stosowane profilaktycznie napary z krwawnika pospolitego, kozłka lekarskiego i pierwiosnka. Osoby, które napar z ziół piły regularnie, rzadziej cierpiały z powodu ataków migreny. W czasie ataku ulgę może przynieść chłodny kompres.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz