Jakie leki stosuje się w leczeniu migrenowych bólów głowy?

Jakie leki stosuje się w leczeniu migrenowych bólów głowy?

Migrena to ból, który trudno sobie wyobrazić osobom, które nigdy osobiście go nie doświadczyły. Jest tak silny, że zmusza ludzi do wycofywania się z życia rodzinnego, zwalniania z pracy, odwoływania ważnych spotkań. Atak bólu może być reakcją na uporczywy hałas,zmianę pogody, stres. Migrena jest przypadłością częściej występującą u kobiet niż u mężczyzn. W przypadku kobiet atak może zostać wywołany zmianami hormonalnymi, które wiążą się z kobiecym cyklem miesięcznym. Migrenę można dzisiaj skutecznie leczyć.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

To leki, które mają działanie nie tylko przeciwzapalne, ale również przeciwbólowe. Można je dostać w każdej aptece bez recepty. Do grupy tych leków należą między innymi: naproksen, ibuprofen, zawierająca kwas acetylosalicylowy aspiryna. Leki z grupy NLPZ pomagają tylko wtedy, gdy ból nie jest bardzo silny. Do tego nie pomagają wszystkim osobom. Nie można również wskazać jednego konkretnego preparatu, gdyż każda z osób chorujących na migrenę reaguje na dany lek inaczej. Są osoby, którym pomoże aspiryna, z kolei inne wiedzą, że ból nie będzie się nasilał, gdy zażyją naproksen. Każdy migrenowiec musi więc sam stosując metodę prób i błędów znaleźć najbardziej skuteczny dla siebie lek. Warto też pamiętać o tym, że dzisiaj leki z grupy NLPZ zawierające dwie lub więcej substancji aktywnych; bardzo często są one skuteczniejsze niż lek stosowany pojedynczo.

Leki z przepisu lekarza

Ataki migreny pozostawiają mikrozmiany w mózgu – takie zdanie lekarzy pojawiło się jakiś czas temu. Z tego powodu migrenowcy nie powinni leczyć migreny sami, jeśli leki bez recepty są nieskuteczne. Neurolodzy, którzy zajmują się leczeniem migreny mają dzisiaj do dyspozycji nowoczesną grupę leków, są to tak zwane tryptany. To bardzo silne, ale jednocześnie bardzo skuteczne środki, które pomagają większości migrenowcom. Działają bez względu na to czy zostaną zażyte, gdy atak się zaczyna, czy gdy już się rozwinie. Tryptany znoszą ból oraz dodatkowe  objawy towarzyszące atakowi.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz