Lokale użytkowe w Warszawie – na co uważać przy zakupie?

Lokale użytkowe w Warszawie – na co uważać przy zakupie?

Kupując lokal usługowy w stolicy (lub jakimkolwiek innym dużym mieście) warto zwrócić uwagę na szereg kwestii. Poniżej przedstawiamy i krótko omawiamy najważniejsze z nich.

Business is business – nie kieruj się sentymentami; lokale użytkowe to nie przestrzenie mieszkalne, ale biznesowe. Estetyka i walory wykończeniowe czy architektoniczne są ważne, ale na pewno nie najważniejsze. O wiele bardziej liczą się liczby i szanse na rozwój biznesu.

Lokalizacja

Czy miejsce, które wybierasz, na pewno będzie atrakcyjne pod kątem prowadzenia działalności gospodarczej (tutaj ciekawą propozycję na pewno stanowią lokale w 19Dzielnicy na warszawskiej Woli)? Czy można wygodnie i blisko zaparkować samochód? Czy ruch pieszych jest intensywny? Czy w pobliżu są już inne punkty usługowe lub sklepy? Czy będą one konkurencją czy dodatkowym udogodnieniem? Czy prowadzenie biznesu w takiej, a nie innej lokalizacji ma sens i ma szansę się zwrócić?

Stan techniczny

O ile estetyka wykończenia może zejść na dalszy plan, lepiej uniknąć ryzyka dużego remontu. Przeglądając lokale użytkowe w Warszawie lub innych biznesowych centrach upewnij się, że nie czeka Cię kosztowna naprawa cieknącego dachu czy niesprawnych instalacji. Jeśli zamierzasz wynająć lokal komuś, tym bardziej uważaj na takie kwiatki – nikt nie będzie zainteresowany miejscem, które jest tykającą bombą zegarową.

Rentowność

Zastanów się, kto mógłby wynająć od Ciebie lokal. Przemyśl, w których branżach masz szansę znaleźć klientów, którzy zarobią na oczekiwany przez Ciebie czynsz oraz wykonaj przybliżenia, zakładając rynkową stawkę najmu. Wystarczy kilka godzin spędzonych nad tabelką w Excelu, żeby zorientować się w kilku wariantach (koniecznie sporządź wersję pesymistyczną, żeby uniknąć późniejszych rozczarowań). Pamiętaj, że najemcy lokalu użytkowego szuka się zwykle dłużej niż w przypadku przestrzeni mieszkalnych.

Najemca

Zasada jest prosta: wynajmując lokale użytkowe (Warszawa jest tu koronnym przykładem jako stolica kraju i stolica biznesu), należy dokładnie sprawdzić potencjalnego najemcę. Co to oznacza? Trzeba wypytać go o doświadczenie i prowadzoną lub planowaną działalność i zorientować się, czy mamy do czynienia z osobą rzetelną i odpowiedzialną; taką, która nie będzie zalegać z czynszem. Nie warto podejmować współpracy z byle kim; o wiele lepszym rozwiązaniem będzie poczekanie na wiarygodnego kandydata. Przywiąż też szczególną wagę to kwestii umowy najmu – warto zamieścić w niej scenariusze postępowania w przypadku prawdopodobnych komplikacji.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Biznes

Dodaj komentarz