Lokaty bankowe sposobem na oszczędzanie

Lokaty bankowe sposobem na oszczędzanie

Lokata bankowa ma pozytywnie wpłynąć na stan finansów pojedynczych osób albo przedsiębiorstw. To rodzaj produktu inwestycyjnego, który jest proponowany przez wszystkie banki. Inaczej nazywana jest depozytem bankowym i polega na pozyskiwaniu kapitału dla banku. W zamian za to klient ma otrzymywać odsetki.

Istnieją dwie podstawowe lokaty bankowe. Odnawialne – takie, które po wygaśnięciu terminu oznaczonego w umowie są automatycznie odnawiane – i nieodnawialne – czyli takie, które po upływie tego czasu nie są już rozpoczynane od początku, a pieniądze trafiają z powrotem do klienta. To bardzo bezpieczny sposób na przetrzymywanie pieniędzy, nie ma zagrożenia ich utraty i nie wiąże się z jakimiś ukrytymi kosztami, a co więcej po odpowiednim okresie możliwe staje się odebranie swoich pieniędzy w kwocie powiększonej o odsetki.

Oprocentowanie lokat

Można zdecydować się na lokatę o oprocentowaniu stałym, co oznacza, że zabezpieczamy się pewnym dochodem, który możemy poznać już w dniu zawierania umowy. Jest ono bezpieczniejsze także z uwagi na to, że stopy procentowe mogą być obniżane w ramach decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Wtedy zysk związany ze stopami jest stały i nie ma obawy, że się obniży. Istnieje też druga strona medalu – jeśli oprocentowanie będzie rosło, to klient straci na wyborze wariantu stałego. Natomiast wybór zmiennych stóp procentowych okaże się korzystny w przypadku, gdy RPP zdecyduje o wzroście procentowym. Dobrze jest przewidywać i prognozować, co może się wydarzyć, obserwując poprzednie wydarzenia na rynku pieniężnym. Jest to jednak dość trudne, dlatego często wybór odpowiedniej lokaty wiąże się z ryzykiem.

Na dłuższy czas

Ponadto można wybrać taką lokatę, która będzie założona na długi okres (długoterminowa, czyli powyżej jednego roku) albo taką, która będzie założona na mniej niż rok (krótkoterminowa). Wybór spośród tych drugich jest bardzo duży, ponieważ obejmuje lokaty: na jedną noc, na weekend, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, półroczne i roczne. Oprócz tego możliwe jest indywidualne ustalenie z bankiem czasu, jaki nas interesuje i wybrać lokatę np. na 40 dni.

Lokata to bezpieczny sposób na przechowywanie pieniędzy, który łączy się z dodatkowym zyskiem.

Sprawdź również https://santanderconsumer.pl/lokaty/

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz