Jak mądrze wziąć kredyt

Jak mądrze wziąć kredyt

Możliwość pożyczenia pieniędzy od banku w różnych sytuacjach życiowych, bardzo często ratuje nas z kłopotów. Ale kredyt może też być przyczyną jeszcze większych problemów. Jak więc mądrze pożyczać?

Możliwości do wyboru

W banku możemy dostać między innymi:

  • kredyt w karcie kredytowej. Jeśli zostanie przez nas spłacony w tak zwanym okresie bezodstkowym, będzie najtańszy. Gdy ten czas zostanie przekroczony, będzie najdroższy, gdyż jest wysoko oprocentowany;
  • gotówkowy: jest bardzo wygodny w przypadku, gdy potrzebujemy większej gotówki, a jej spłatę chcemy rozłożyć w czasie. Pieniądze z kredytu gotówkowego możemy przeznaczyć na dowolny cel;
  • linia kredytowa w koncie. Z reguły jej oprocentowanie jest bardzo korzystne, a odsetki płacimy tylko wtedy, gdy korzystamy z kredytu.

Jak mądrze pożyczać?

Decydując się na kredyt bankowy pamiętajmy o kilku zasadach. Przede wszystkim decyzji o kredycie nie podejmujmy na podstawi haseł reklamowych takich jak na przykład: „najniższe odsetki”, „najniższa rata”. Zanim podejmiemy decyzję, porównajmy oferty. Do każdej oferty możemy poprosić o przykładowy harmonogram spłat. W każdym harmonogramie przygotowanym na taki sam okres sumujemy wszystkie raty – w ten sposób dowiemy się, ile naprawdę kredyt będzie nas kosztował. Poszukiwania kredytu rozpoczynamy od swojego banku; gdy potrzebujemy niewielkiej kwoty zapytajmy, czy dostaniemy kredytu w rachunku bieżącym. Plusem tego kredytu jest między innymi korzystne oprocentowanie i brak prowizji za jego udzielenie. Oczywiście o kredyt możemy pytać także w konkurencyjnym banku. Oferty różnych banków możemy porównać korzystać z porównywarek finansowych dostępnych w internecie. Pamiętajmy, że w przypadku kredytu na dużą kwotę bank będzie wymagał zabezpieczenia; pamiętajmy, że jego wartość powinna być adekwatna do wartości kredytu, którego udziela nam bank. Pamiętajmy o tym nie tylko biorąc kredyt w banku, ale również wtedy, gdy zdecydujemy się na pożyczkę (tak zwaną chwilówkę) w instytucji pozabankowej. Nigdy nie powinniśmy brać kredytu pod czyjąś presją.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz