Marsz z kijkami

Marsz z kijkami

Nordic walking staje się aktywnością bardzo popularną w naszym kraju. Jest to propozycja dla wszystkich. Jednak najczęściej z kijkami spotkać osoby starsze. Jest to bowiem sport, który nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku, a przy tym bardzo bezpieczny.

Nordic walking to dynamiczne chodzenie z kijkami w miarowym rytmie

Długość kijków musimy dobrać do swojego wzrostu. Najprościej zrobimy to chwytając dłońmi kijki ustawione na ziemi. W przypadku dobrze dobranej długości, ręce są ugięte w łokciach pod kątem prostym. W zależności od tego, po jaki podłożu będziemy maszerować, na czubkach kijków mocujemy odpowiednie końcówki: na chodnik wybieramy gumę, na trawę szpilki, a na śnieg – talerze.

W czasie jednej godziny marszu z kijkami spalimy około 600 kalorii. Nordic walking bardzo korzystnie wpływa na serce. Usprawnia również oddychanie, jest więc polecany nawet osobom, które chorują na astmę. Rozwija również i wzmacnia wszystkie mięśnie. Dla stawów jest mniej obciążający niż bieganie. Dlatego jest zalecany osobom z dolegliwościami reumatycznymi i sporą nadwagą.

Nordic walking nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności

Technikę chodzenia można opanować umawiając się na 1-2 lekcje z instruktorem. Można też ćwiczyć samemu pamiętając, że kroki stawiamy zawsze od pięty. Koordynujemy ruchy: prawa ręka i lewa noga do przodu, lewa ręka i prawa noga pozostają w tyle i na odwrót. Kijki nie służą do podpierania się, prowadzimy je tak, aby ich czubki były skierowane były skosem do tyłu – ma to wyglądać tak, jakbyśmy je ciągnęli. Marsz zawsze zaczynamy od rozgrzewki. Również na koniec robimy przez kilkanaście minut skłony, podskoki, przysiady. Ćwiczyć możemy codziennie, jeśli jest to niemożliwe to wybierzmy się na spacer z kijkami przynajmniej 2 razy w tygodniu. Marsz powinien trać przynajmniej 45 minut. Oczywiście, im dłużej będziemy chodzić, tym lepiej.

Chodzić z kijkami można wszędzie i zawsze. Nawet mróz nie jest przeszkodą, wystarczy odpowiednia, termoaktywna odzież. Pamiętajmy o kupnie wygodnych butów.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Sport

Dodaj komentarz