Najczęstsze błędy rodziców

Najczęstsze błędy rodziców

Każda matka czy ojciec kocha swoje dzieci ponad wszystko. Nic dziwnego w tym, że zawsze chcą dla nich jak najlepiej. Niestety, każdy z rodziców popełnia błędy. Więcej mówimy niż słuchamy, brakuje nam czasu dla swoich pociech i wiele innych sytuacji.

Często dorośli ludzie zapominają, że wychowywanie to nie tylko zbiór zasad i poleceń. Dlatego warto znaleźć czas na coś więcej. Warto zobaczyć jak ciekawym rozmówcą jest nasze dziecko. Rozmowa daje bardzo wiele.

Więź z dzieckiem wymaga pielęgnowania

Dziecko w takich sytuacjach uczy się, że jest ważne dla rodzica. Humory mamy różne, niemniej jednak można wstać i być w wyśmienitym nastroju a po przyjściu z pracy być totalnie wytrąconym z równowagi. Jednak warto pamiętać, że humor łączy się z ufnym spojrzeniem na świat. Z pewnym optymizmem. Dzieci i nastolatki, które bardzo dużo się śmieją lepiej sobie radzą ze stresem i agresją. Warto już od małego poświęcać jak najwięcej czasu na żarty, wspólne śmieszne zabawy. Nauczmy ich obracać pewne sytuacje z seriali, filmów obrócić w żart. Nauczy ich to wtedy dystansu do świata, a także do siebie samych. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko miało ten sam system wartości, musimy dawać dobry przykład. Musimy starać się, żyć według zasad, które chcemy im przekazać. Ich odzwierciedlanie jest naszą postawą jak również nasza mimika czy też czyny. Nasze pociechy bacznie nas obserwują i naśladują, dlatego warto dawać im dobry przykład.

Spędzaj czas z maluchem, bo warto

W dzisiejszym świecie, ciągle jesteśmy zabiegani. Połowę swojego czasu spędzamy w pracy, a tuż po niej zaczynamy drugi etat w domu. Trudno jest znaleźć czas dla rodziny. Ale mimo wszystko trzeba się o to zatroszczyć. Zastanów się razem ze swoją drugą połówką, co zrobić, by spędzać więcej chwil z dziećmi. Warto momentami coś odpuścić a poświęcić ten czas dla dzieci, szczególnie dużo naszej uwagi powinny otrzymać w ważnych momentach swojego życia, takich jak urodziny, zadbajmy wtedy o wyjątkowe zabawy z okazji urodzin naszej pociechy nie zapomną nam tego przez lata, udajmy się na zakończenie roku, weźmy czasem dzień wolnego i spędźmy go z dzieckiem w sposób, jaki ono sobie tego zażyczy.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz