Naturalne sposoby na przeziębienie

Naturalne sposoby na przeziębienie

Coraz więcej rodziców stara się, jak najrzadziej podawać swoim dzieciom lekarstwa. Gdy malucha dopadnie przeziębienie, farmaceutyki można zastąpić naturalnymi środkami.

Na gorączkę

Gdy temperatura jest lekko podniesiona, gdy nie przekracza 38 stopni Celsjusza, nie powodu do stosowania nadzwyczajnych środków. Podwyższona temperatura to sygnał, że układ odpornościowy dziecka stara się zwalczyć infekcję. Gdy temperatura rośnie do 38 stopni C, można obniżyć ją naturalnymi metodami. Bardzo skuteczny jest czarny bez. Napar z kwiatów czarnego bzu działa napotnie, pocenie obniża temperaturę, a więc napar działa również przeciwgorączkowo. Temperatura powyżej 39 stopni jest groźna dla całego organizmu. W takiej sytuacji lepiej nie sięgać po ziołowe napary, ale szybko podać lek przeciwgorączkowy. Uwaga! Dzieciom poniżej 12. roku życia nie wolno podawać preparatów z kwasem acetylosalicylowym! Dla dzieci bezpieczne są preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen. Dla najmłodszych dzieci leki przeciwgorączkowe mają postać zawiesiny lub czopków, dla starszych można wybrać tabletki czy kapsułki do żucia.

Na kaszel

Kaszel przy przeziębieniu może być mokry lub suchy. Ten pierwszy jest pożyteczny, bo wraz z nim z oskrzeli i płuc dziecko pozbywa się wydzieliny, w której znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje. Suchy kaszel nie jest już tak pożyteczny, jest za to bardziej męczący. W aptekach jest duży wybór syropów na oba rodzaje kaszlu. Syropów na kaszel suchy nie można stosować dłużej niż 3 dni, a w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia nie można ich podawać na własną rękę. Warto więc wypróbować naturalne środki łagodzące suchy kaszel. Wykrztuśne i przeciwskurczowo działa napar z liści podbiału. Aby go przyrządzić należy zalać łyżeczkę liści podbiału szklanką wrzącej wody. Ziele zaparza się 20 minut. Gotowy napar podaje się do picia po przecedzeniu 2-3 razy dziennie. Aby napar miał lepszy smak można dodać do niego 3 łyżeczki soku malinowego lub łyżeczkę miodu. Podbiał to ziele, które często wchodzi w skład gotowego syropu na kaszel.

Dodaj komentarz