O pomiarach hałasu

O pomiarach hałasu

Hałas jest rodzajem zanieczyszczenia, które występuje nagminnie w naszym otoczeniu. Może on wywierać bardzo szkodliwy wpływ na całe nasze zdrowie, a w szczególności – na zmysł słuchu. Aby zapobiec niechcianym skutkom jego działania, należy zadbać o jego regularny pomiar. Dzięki niemu możemy zlokalizować jego źródło, a więc – co za tym idzie – zniwelować skutki jego destrukcyjnego działania.

Warto zauważyć, że różne osoby mogą inaczej odbierać hałas. To, co dla jednych może okazać się zwykłym dźwiękiem dopływającego z konkretnego obiektu, dla drugich może okazać się hałasem nie do zniesienia, utrudniającym wykonywanie zwykłych czynności w pracy oraz w codziennym życiu. Ważna jest zatem nie tylko głośność dźwięku, ale również pora oraz miejsce jego występowania.

Gdzie wykonuje się pomiary hałasu?

Pomiary hałasu wykonuje się w wielu miejscach, przy różnego rodzaju obiektach. Jednym z często występujących rodzajów hałasu jest hałas przemysłowy. Dzięki rozmaitym jego pomiarom, istnieje możliwość sprawdzenia, czy istnieje – przykładowo – tylko jedno jego źródło.

Rodzaje hałasów

W naszym otoczeniu występuje jednak dużo więcej rodzajów hałasu. W zależności od problemu, który występuje w danym miejscu, laboratoria akustyczne zajmują się analizami hałasu komunikacyjnego, badaniami hałasu w budynkach mieszkalnych oraz pomiarami poziomu hałasu z maszyn i urządzeń.

Obecnie, pomiary wykonuje się – w głównej mierze – komputerowo, przy użyciu specjalistycznych programów oraz przy wykorzystaniu sprzętu pomiarowego. Czynności te najlepiej jest wykonywać przy pomocy oprogramowania SoundPlan, które pozwolą na precyzyjne analizy akustyczne. Dzięki niemu można wykonać wysokiej jakości mapy akustyczne, które umożliwiają gruntowną ocenę klimatu akustycznego.

Sprawdź też: http://eco-noise.pl/

Ponadto, przy pomocy tego programu, można tworzyć modele i prognozy dotyczących propagacji hałasu rozmaitych obiektów. Co więcej, można w nim wykonać szczegółowy projekt ochrony przed hałasem w rozmaitych, narażonych na tego rodzaju zanieczyszczenie miejscach: zarówno w miejscu pracy, jak i w środowisku naturalnym.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz