OC – jak wyliczyć wysokość składki?

OC – jak wyliczyć wysokość składki?

OC to ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe – musi je zatem posiadać każdy kierowca, który kupuje auto. Właściciel pojazdu wykupuje OC, by zyskać bezpieczeństwo w razie jakichś nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Jeśli dojdzie do wypadku czy uszkodzenia innego wozu, ubezpieczenie OC pokryje koszty ewentualnej naprawy.

Kierowca, który wywołał wypadek nie musi zatem sięgać do swojej kieszeni, by opłacić naprawę cudzego wozu – czyni to ubezpieczyciel. Właściciel ubezpieczonego pojazdu może zaś skupić się na stratach poniesionych przez siebie. OC to zatem bardzo potrzebny rodzaj ubezpieczenia, który każdy musi mieć. Nie każdy jednak zapłaci tyle samo za jego wykupienie! Liczy się nie tylko miejsce, w którym chcemy wykupić polisę, lecz również nasza własna sytuacja. Jak można wyliczyć wysokość składki OC samodzielnie?

By nie dać się oszukać

Większość osób chce sprawdzić która oferta jest korzystniejsza, dlatego woli samodzielnie obliczyć wysokość składki OC. Zostawiając to konkretnym firmom, czują się czasem zobligowani do skorzystania z ich propozycji. Tymczasem wybór odpowiedniego ubezpieczenia jest dosyć ważny i warto się dokładnie zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Oferty są dosyć zróżnicowane, mimo że zakres ochrony jest taki sam. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują jednak na przykład możliwość jednoczesnego wykupienia OC i AC, albo jakieś zniżki. Jeśli umie się samodzielnie wyliczyć ewentualną cenę składki w danej firmie, można łatwo porównać ze sobą poszczególne oferty – i tym samym wybrać najatrakcyjniejszą. Tylko jak to zrobić?

Obliczanie kosztów składki

Najlepiej oblicz OC posługując się kalkulatorem, który zamieszczony jest na stronie firmy ubezpieczeniowej. Program wykona wszystkie obliczenia za Ciebie – Ty będziesz musieć jedynie wpisać wszystkie dane w odpowiednie rubryki. Wśród wymaganych informacji są te dotyczące samego kierowcy – właściciela pojazdu – jak i właśnie wozu, który chce się ubezpieczyć. Liczy się na przykład bezwypadkowość, wiek, miasto zamieszkania, ale i rok produkcji wozu, jego rodzaj i przebieg.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Usługi

Dodaj komentarz