Ocieplenie garażu z zewnątrz - od czego zacząć?

Ocieplenie garażu z zewnątrz – od czego zacząć?

W przypadku ocieplenia zewnętrznego warto rozważyć zatrudnienie fachowców – jest ono trudniejsze niż ocieplenie wewnętrzne i łatwiej tu o błąd

Jeśli właściciel zdecyduje się wykonać prace samodzielnie, pierwszym krokiem będzie montaż stelażu (rusztu) drewnianego na ścianach. Należy zamocować go za pomocą śrub i rozmieścić na tyle gęsto, by materiał ociepleniowy miał się czego trzymać. Do stelażu za pomocą kleju lub pianki przykleja się styropian lub wełnę, a następnie pokrywa się materiał siatką montażową. Zwróćmy uwagę na temperaturę i czas wiązania kleju, podane przez producenta na opakowaniu. Tak przygotowaną termoizolację trzeba na koniec pokryć tynkiem strukturalnym, a po jego wyschnięciu całość pomalować farbą.Stosując styropian czy wełnę, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich grubość w stosunku do wymiarów garażu. Jeśli warstwa izolacyjna będzie wystawać poza obręb dachu, spływająca po niej woda szybko ją uszkodzi. Warto też pamiętać, że ociepleniem zewnętrznym nie można pokryć bramy garażowej ani innych ewentualnych wejść do „blaszaka”. Ponownie trzeba też pamiętać o odpowiedniej wentylacji garażu. Ocieplając garaż blaszany, nie wolno też zapominać o jego podłożu.

Jeśli wiata garażowa stoi wprost na ziemi, utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu będzie trudne.

Do środka będzie się też dostawało więcej wilgoci. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest wykonanie wylewki betonowej lub ułożenie płyt betonowych. Aby skutecznie spełniać swoją funkcję, wylewka czy płyta powinna wystawać na ok. 20-25 cm poza obręb garażu. Jeśli skłonni jesteśmy zainwestować nieco więcej, pod wylewką można zastosować warstwę prasowanego styropianu zabezpieczonego folią. Warto jednak pamiętać, że ocieplone podłoże w garażu będzie miało znaczenie przede wszystkim dla osób, które planują spędzać w „blaszaku” więcej czasu – na przykład majsterkując. W takiej sytuacji chłód ciągnący od podłoża będzie mieć negatywne długofalowe skutki dla zdrowia, przede wszystkim dla stawów. Jeśli planujemy odwiedzać garaż wyłącznie po to, by zaparkować lub wyprowadzić samochód, wylewkę spokojnie można sobie darować. Na koniec warto wspomnieć, że problem ocieplania garażu blaszanego można też oczywiście obejść, kupując od razu garaż z termoizolacją. Ile zapłacimy w przypadku takiego rozwiązania?  Czy zakup ocieplonego garażu blaszanego się opłaca? Wszystko zależy od lokalnych cen materiałów budowlanych i tego, czy planujemy wykonać ocieplenie samodzielnie, czy może wynająć fachowca. Warto pamiętać, że na cenę konkretnego blaszaka wpływają m.in. wymiary konstrukcji, grubość, jakość i typ blachy oraz rodzaj drzwi i zadaszenia (dach jedno- lub dwuspadowy, kierunek spadu itp.). W wielu wypadkach okaże się zatem, że samodzielne ocieplenie garażu blaszanego jest rozwiązaniem znacznie tańszym.

Dodaj komentarz