Oczy przed komputerem

Około 75 procent informatyków, którzy spędzają przed monitorem więcej niż sześć godzin dziennie, skarży się na uczucie piasku pod powieka i szczypanie oczu. Objawy te bardzo często świadczą o tzw. zespole suchego oka, który pojawia się wtedy, gdy oczy nie produkują wystarczającej ilości łez, skład tych łez jest nie odpowiedni lub są one słabo rozprowadzane po gałce ocznej. Dzieje się tak ponieważ w normalnych warunkach mrugamy 12 razy na minute, przy komputerze – znacznie rzadziej. Poza tym oczy przed ekranem
są szerzej otwarte, co powoduje szybsze odparowywanie łez i prowadzi do wysuszenia oka. W ekstremalnych przypadkach zespół suchego oka może doprowadzić do zmętnienia rogówki. Dodatkowe dolegliwości spowodowane praca przy komputerze to zamglone widzenie, krótkowzroczność i bóle głowy. Na szczęście, zgubne skutki zbyt długiej pracy przed ekranem komputera możemy ograniczyć ustawiając monitor tak, żeby patrzeć na niego z góry. Za inwestujmy w monitor, który ma co najmniej 14-calowa przekątną. Ustawmy wszystkie parametry obrazu w komputerze w taki sposób, aby tekst był czytelny z odległości 50?70cm.
Postarajmy się, aby w pomieszczeniu, w którym pracujemy, powietrze nie było suche. Korzystajmy z nawilżaczy. Pamiętajmy tez o częstym mruganiu powiekami. Jeśli możemy, co pewien czas zamknijmy oczy na minute. Przynajmniej co godzinę oderwijmy wzrok od komputera, popatrzmy w dal i skoncentrujmy się na oddalonych przedmiotach, a potem wpatrujmy się z bliska szeroko otwartymi oczami w tekst na ekranie, a następnie znów popatrzmy w dal.

Dodaj komentarz