Pizza hawajska i jej sekrety

Pizza hawajska i jej sekrety

Odwiedzając pizzerie w Toruniu można zauważyć, że nie brakuje tam oryginalnych pomysłów na skład i podanie pizzy. Pewne jej odmiany pojawiają się jednak w każdym toruńskim lokalu. Jedną z nich jest pizza hawajska – przez jednych kochana, przez innych zaś uważana za jedyny rodzaj pizzy, którego nie da się zjeść. Czas zatem przyjrzeć się jej bliżej.

Hawajska, czy kanadyjska?

Skąd pochodzi pizza hawajska? Okazuje się, że jej nazwa może być myląca. Pizza, która charakteryzuje się tym, że szynce i serowi towarzyszy ananas nie narodziła się ani na Hawajach, ani nawet nie we Włoszech, a więc w ojczyźnie tej potrawy. Wymyślił ją Sam Panopoulos – pochodzący z Grecji mieszkaniec Kanady. Gdy wraz z bratem zakładał pizzerię wiedział, że zaistnienie na rynku nie będzie łatwe, jeśli klientom nie zaproponuje się czegoś wyjątkowego. Lubił eksperymentować ze smakami, a pomysł umieszczenia na pizzy ananasa okazał się znakomitym rozwiązaniem. Skąd zatem nawiązanie do Hawajów? Panopoulos zaczerpnął je z nazwy puszki z ananasami, która znajdowała się w jego kuchni i została wykorzystana do stworzenia niebanalnej pizzy.

Pizza i dyplomacja

O tym, że pizza hawajska wzbudza kontrowersje, wiemy wszyscy. Nie wszyscy wiemy jednak, że wywołała też drobna utarczkę na arenie międzynarodowej. Gudni Johannesson, znany islandzki polityk pełniący od roku 20016 funkcję prezydenta tego kraju, podczas jednego ze swoich spotkań z młodzieżą szkolną przyznał żartobliwie, że ananas na pizzy nie jest jego ulubionym składnikiem i gdyby zależało to wyłącznie od niego, zakazałby takiego połączenia. W Internecie rozgorzała dyskusja na temat jego słów. Wiele osób chwaliło prezydenta Islandii za powiedzenie na głos tego, co myślą miliony osób, nietrudno się jednak domyślić, że pizza hawajska szybko zyskała też równie gorliwych obrońców. Jednym z nich był premier Kanady, który w mediach społecznościowych podkreślił, że jest to kanadyjskie danie narodowe nie mniej ważne niż syrop klonowy. Jakiś czas później Johannesson przeprosił zresztą za swoje zbyt radykalne słowa.

Zamów ze strony https://www.pizzadominium.pl/lokale/torun-c-h-r-plaza!

Dodaj komentarz