Wszystko, co powinieneś wiedzieć o elektrolitach dla dzieci

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o elektrolitach dla dzieci

Elektrolity, a więc potas, wapń, magnez oraz sód, to składniki niezbędne, jeśli zależy nam na tym, aby nasze organizmy funkcjonowały prawidłowo. Niestety, o utratę elektrolitów wcale nie jest trudno. Zjawisko to jest powszechne tak w wypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Jednak to właśnie w tym drugim przypadku okazuje się być szczególnie niebezpieczne. Jak zatem przeciwdziałać objawom odwodnienia? Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań wydaje się sięganie po elektrolity dla dzieci.

Jak rozpoznać objawy odwodnienia u dzieci?

O ile profilaktyczne podawanie dzieciom elektrolitów budzi spore wątpliwości, o tyle podawanie ich jako rozwiązanie, które ma zapobiec odwodnieniu, wydaje się w pełni zrozumiałe. W czasie choroby malucha dochodzi bardzo szybko, a ponieważ samo odwodnienie również bywa niebezpieczne dla zdrowia, warto zastanowić się nad tym, jak je rozpoznać.

Dziecięcy organizm traci wodę znacznie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku osoby dorosłej. Alarmujące może być więc między innymi: duże pragnienie, oddawanie moczu w małych ilościach, senność, drżenie mięśni, a także wszelkie zaburzenia związane z rytmem, w jakim pracuje dziecięce serce. U niemowląt sygnałem alarmowym jest też często zapadnięte ciemiączko.

Elektrolity – poradnik praktyczny

Elektrolity przeznaczone dla dzieci to w rzeczywistości gotowe płyny doustne posiadające w swoim składzie pierwiastki takie, jak magnez, potas, sód oraz wapń. Te, które można nabyć bez recepty, mają różną formę, najczęściej jednak kupuje się je w saszetkach, przykładowo tak jak Acidolit, aby przygotować roztwór samodzielnie, gdy zajdzie taka potrzeba. Interesujące wydają się jednak również tabletki musujące, a także gotowe płyny. Te ostatnie są szczególnie cenione przez opiekunów małych dzieci. Nie wymagają specjalnego przygotowania, a do tego można podawać je nawet tym maluchom, które skończyły dopiero trzeci rok życia.

Elektrolity dla dzieci często są uatrakcyjniane przez walory smakowe, których nie mają ich „dorosłe” odpowiedniki. Bez względu na ich rodzaj należy jednak pamiętać, że kluczowe znaczenie ma w ich przypadku dołączona do preparatu instrukcja. To właśnie dzięki niej można korzystać z nich w optymalny sposób, warto więc sięgać po nią i postępować zgodnie z jej zaleceniami. Instrukcja pomaga też w ustaleniu dawki, która będzie najbardziej odpowiednia w przypadku małego pacjenta.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz