Poznaj wady i zalety blachodachówek

Poznaj wady i zalety blachodachówek

Bez względu na to, czy właśnie budujemy dom, czy też przymierzamy się do remontu dachu, powinniśmy pamiętać o tym, że klasyczne dachówki mają alternatywę. Jest nią blachodachówka i jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie charakteryzujące się wysoką jakością, możemy mieć pewność, że estetyczny dach będzie nas cieszył przez lata.

Blachodachówka – zalety

O blachodachówkach wiele osób wie jedynie tyle, że są one opcją znacznie tańszą niż ma to miejsce w przypadku dachówek w ich klasycznym wydaniu. Co ważne, oszczędności nie dotyczą jedynie kosztu samego pokrycia, ale i kosztów dodatkowych, związanych choćby ze zużyciem drewna w procesie budowy. Pokrycie dachu w ten sposób jest lżejsze niż ma to miejsce w przypadku klasycznych dachówek. Dzięki temu sama więźb dachowa również może być lżejsza. Lekkość tego pokrycia dachowego ma zresztą jeszcze jeden plus, którego nie da się zakwestionować. Blachodachówkę można dzięki niej kłaść nawet na remontowanych dachach. Więźba położona na nich ma często ponad dwadzieścia lat, istnieje więc spore ryzyko tego, że nie byłaby w stanie utrzymać klasycznej dachówki. Lista zalet blachodachówki nie byłaby jednak kompletna i wówczas, gdybyśmy nie wspomnieli o tym, że można ją kłaść na niemal każdym typie dachu. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do dachów o sporych kątach nachylenia.

Niedociągnięcia blachodachówek

Już krótki opis zalet blachodachówek może sprawiać, że zaczniemy odbierać je jako rozwiązania niemal idealne. Warto zatem pamiętać, że nie są one wcale wolne od wad. Największym problemem dachów pokrytych w ten sposób okazuje się być słaba izolacyjność akustyczna. Można to odczuć już podczas intensywniejszych opadów deszczu, gradobicie bywa zaś niemal nie do zniesienia. Nie można też zapominać o tym, że blachodachówka ulega przeobrażeniom pod wpływem zmiany temperatury, co również może być utrudnieniem. Oczywiście, nie mamy tu do czynienia z problemami, które przekreślają praktyczne zastosowanie tego pokrycia dachowego, warto jednak mieć świadomość ich istnienia i podejmować odpowiednie środki zaradcze.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz