Problemy z akumulatorem

Problemy z akumulatorem

Obecnie samochody nie są już tylko maszynami mechanicznymi. Są to nowoczesne zaawansowane maszyny, które coraz częściej przypominają modernistyczne układy mechatroniczne. W związku z tym akumulator pełni w nich bardzo newralgiczną rolę. Można śmiało stwierdzić, iż jest to serce samochodu. Jakie zatem usterki mogą się przytrafić?

Akumulator odpowiada za zasilanie w energię elektryczną samochodu, przez co kolejno są zasilane wszystkie elementy elektryczne auta. Przede wszystkim jest jednak potrzebny do zapalenia silnika. Jego uszkodzenie to jedna z najczęstszych przyczyn awarii samochodów. Najczęściej rozładowuje się samoczynnie w zimę, jeżeli samochód nie jest często użytkowany. Aby go naprawić należy podłączyć go do prostownika, w celu ponownego naładowania.

Zobacz także: regeneracja pompowtryskiwaczy cena

Jeżeli akumulator ma napięcie niższe niż 10.2 V, można to określić jako totalną śmierć akumulatora. W takim razie bardziej opłacalne jest kupienie nowego akumulatora, ponieważ naprawa starego często jest bardzo droga. Jeżeli napięcie spadnie poniżej 9.1 V jest to przyczyna zasiarczenia akumulatora. W wypadku kiedy awaria akumulatora będzie miała miejsce po 5 latach jego normalnego użytkowania, jest to związane  z wiekiem urządzenia. Wszystko ulega zużyciu, a 5 lat działania akumulatora to standardowy czas pracy.

Jeżeli elektrolit nie przykrywa całkowicie płyt, akumulator może również zostać uszkodzony. W takim wypadku należy go uzupełnić wodą destylowaną oraz poddać głębokiemu ładowaniu. Niestety, najczęściej dowiadujemy się o tego typu awarii za późno i akumulator można jedynie zutylizować.

Jeżeli dojdzie do sytuacji że nie ma jakiegokolwiek napięcia, należy sprawdzić czy łączniki między ogniwami są w dobrym stanie. Jeżeli doszło do uszkodzenia wystarczy dokonać wymiany. W sytuacji kiedy obudowa akumulatora spęczniała, znaczy to, że akumulator pracował za długo przy zbyt wysokim napięciu. Niestety należy wtedy również wymienić akumulator.

Akumulator to kluczowy podzespół samochodu. Należy o niego bardzo mocno dbać aby był sprawny jak najdłużej.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz