Przyczyny, objawy i leczenie infekcji uszu

Ucho wewnętrzne zawiera bardzo ważne struktury, które są odpowiedzialne za działanie zmysłów – słuchu oraz równowagi. Zapalenie ucha wewnętrznego objawia się zatem poprzez upośledzanie poszczególnych z tych zmysłów, a tym samym daje to: szumy uszne, niedosłuch, zaburzenia równowagi, zawroty głowy.

Ucho wewnętrzne – co to jest?

Uszy jako narzędzia słuchu dzielimy na: wewnętrzne, zewnętrzne oraz środkowe. Ucho wewnętrzne odpowiada za zmysł równowagi oraz słuchu. W jego skład wchodzą:

– trzy kanały półkoliste – odpowiadają one za zmysł równowagi

– przedsionek – jest on odpowiedzialny za odbieranie drgań

– ślimak – to w nim znajduje się narząd Cortiego, czyli narząd słuchu

Błędnik to ta część ucha wewnętrznego, która odpowiada za zmysł równowagi i słuchu.

Zapalenie ucha – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn występowania zapalenia ucha wewnętrznego należą powikłania po złym leczeniu zapalenia ucha środkowego, po przewlekłym zapaleniu ucha środkowego, a także po neuroinfekcjach, np. takich jak zapalenie opon mózgow-rdzeniowych. Oprócz tego zapalenie błędnika bywa powikłaniem po przebytej śwince lub urazach czaszkowo-mózgowych. Rzadziej jest to także powikłanie po operacjach otolaryngologicznych. Warto jednak wiedzieć, że generalnie zapalenie ucha wewnętrznego występuje rzadko – znacznie częściej spotykamy się z zapaleniem ucha środkowego lub zapaleniem ucha zewnętrznego.

Przyczyny, objawy i leczenie infekcji uszu

Objawy zapalenia ucha

Do najczęstszych objawów zapalenia ucha wewnętrznego należą:

– uczucie zatkania ucha

– zawroty głowy

– rozmaite problemy ze słuchem – od niedosłuchu do głuchoty

– zaburzenia równowagi

– trudności z chodzeniem

– szumy uszne

– nudności

– wymioty

– oczopląs

Rzadziej zdarzają się bóle oraz gorączka.

Pamiętajmy, że wyróżniamy różne rodzaje zapalenia ucha wewnętrznego i od ich typu zależy intensywność występujących objawów. Mogą to być ropne, krwotoczne, a także zgorzelinowe zapalenie ucha wewnętrznego.

Leczenie infekcji

W razie podejrzeń zachorowania na zapalenie ucha wewnętrznego należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Choroba ta może bowiem powodować trwałe uszkodzenie narządu słuchu oraz rozmaite inne poważne powikłania. Dlatego nie wolno zwlekać! Leczenie powinno odbywać się w szpitalu, na oddziale laryngologicznym. Osoba chora ma otrzymywać antybiotyk dożylnie, a oprócz tego powinna być leczona objawowo, m. in. lekami przeciwbólowymi czy przeciwwymiotnymi. W niektórych sytuacjach konieczne jest leczenie zabiegowe, które polega na usunięciu błędnika. Miejmy na uwadze, że powikłania po chorobie są trwałe, dlatego natychmiastowo zadbajmy o znalezienie się w szpitalu i podjęcie szybkiego leczenia.

W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego mamy do czynienia z innymi przyczynami i objawami, a tym samy także z metodami leczenia i postępowania. Więcej informacji na ten temat znaleźć można pod tym adresem.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz